5 maja jubileusz dwusetnych urodzin Moniuszki – rozśpiewane ulice jego imienia

Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko

W niedzielę 5 maja 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych w historii polskich kompozytorów – Stanisława Moniuszki. To jedna z ważniejszych dat w Roku Stanisława Moniuszki ustanowionym uchwałami Sejmu i Senatu.

Parlamentarzyści ogłosili 2019 rokiem kompozytora jednogłośnie, oddając hołd „wybitnemu artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki – stawiając go za wzór patriotyzmu”.

Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (pełnomocnik do spraw organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki) powiedział: – Wielkim zadaniem Roku Moniuszkowskiego jest przywrócenie dziełu i osobie Stanisława Moniuszki należnego miejsca w kulturze polskiej.

Paradoksem jest bowiem, że Moniuszko obecny jest wszędzie – w większości miast jest ulica, plac, instytucja kultury jego imienia. Jednak jego twórczość w świadomości społecznej zredukowana została do haseł: Halka i Straszny Dwór. To oczywiście najgłośniejsze, ale przecież zaledwie jedne z wielu dzieł genialnego kompozytora.

Przywracanie „dziełu i osobie Stanisława Moniuszki należnego miejsca w kulturze polskiej” realizowane jest w całej Polsce. Szczególna rola przypada Warszawie. Na początku roku 2019 (5 stycznia) i jednocześnie na inaugurację Roku Moniuszki jego imieniem nazwano Dworzec Centralny.

Kolejna ważna data to niedziela 5 maja 2019. Tego dnia Filharmonia Narodowa wraz Warszawską Izbą Gospodarczą, pod patronatem Stowarzyszenia Polskich Mediów, uczczą ten jubileusz wyjątkowym wydarzeniem.

Na ulicy Moniuszki znajdującej się przy Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się święto dla mieszkańców i turystów.

W Sali Koncertowej zabrzmią fragmenty najpopularniejszych dzieł Stanisława Moniuszki m.in. Uwertura do opery Halka, Mazur z opery Straszny Dwór, Uwertura do opery Verbum nobile oraz liczne arie, pieśni i duety. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, otwarty dla rodzin, osób niepełnosprawnych, seniorów i wszystkich zainteresowanych.

Tego dnia przed filharmonią warszawską na ulicy Moniuszki organizowany jest Jarmark Moniuszkowski. Będzie to jedna z najbardziej rozśpiewanych ulic w Stolicy. Kolorową i melodyjną ulicą Moniuszki przejdą grupy rekonstrukcyjne prezentujące stroje z epoki kompozytora.

Stanisław Moniuszko w swej twórczości chętnie sięgał do elementów folkloru i ludowych obyczajów. Utwory kompozytora – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów. Organizatorzy zapraszają więc do udziału w muzycznym święcie orkiestry dęte. Z okazji Roku Moniuszkowskiego zostało przygotowanych 20 pieśni na orkiestrę dętą w opracowaniu Grzegorza Duchnowskiego.

Do pobrania: 20 pieśni Moniuszki w opracowaniu na orkiestrę dętą

W dniu urodzin Dostojnego Jubilata zapraszamy mieszkańców miejscowości, w których znajduj się ulica lub plac Moniuszki do organizacji tam lokalnego święta. Wielki polski kompozytor zasługuję na huczną organizację 200 urodzin.

Liczymy na organizacje społeczne, samorządy, zespoły muzyczne, harcerzy, skautów, strażaków OSP, KGW, którzy w swoich miejscowościach uczczą Dostojnego Jubilata.

Przyjmujemy zgłoszenia organizacji urodzin na e-maila biuro@wig.waw.pl.

Doskonałym pomysłem będzie dokumentacja obchodów tych urodzin, takie jak relacja filmowa, zdjęcie z takich imprez. Pomysłów może być kilkaset, bo tyle ulic Moniuszki znajdziemy w kraju.

Dla organizatorów najciekawszych obchodów urodzin mamy specjalną nagrodę – bezpłatne bilety (co najmniej 40) na jesienny koncert ufundowane przez Filharmonię Narodową w Warszawie. Warszawska Izba Gospodarcza opłaci koszt przejazdu autokarem i wiele innych cennych nagród

Ramowy program urodzin Moniuszki w Warszawie – niedziela 5 maja 2019 roku

Scena w Pasażu Rowickiego:

  • 10:30-11:00 – Uroczyste otwarcie Jarmarku Moniuszkowskiego, prowadzący: Katarzyna Stoparczyk, Jarosław Kret
  • 11:00-13:30 – Występy dzieci i młodzieży z warszawskich domów kultury (scenariusz w trakcie tworzenia)
  • 14:00-15:00 – Występ chóru Filharmonii Narodowej zakończony pokazem poloneza w strojach z epoki
  • 15:00-16:00 – Koncert na Cztery Fortepiany
  • 17:00-18:00 – Finał, zakończenie wydarzenia

Ulica Moniuszki:

10:00-17:00 – Jarmark Moniuszkowski z udziałem wystawców prezentujących artykuły artystyczne, rzemieślnicze, rękodzieło, regionalia

  • Strefa kulinarna „Smakiem Moniuszki”
    hotel Gromada – menu z epoki Moniuszki, dodatkowo stoiska z potrawami regionalnymi, napoje, słodkości
  • Strefa edukacyjna „Co Ty wiesz o Moniuszce?”
    quizy, konkursy z nagrodami, warsztaty tematyczne i animacje dla dzieci, młodzieży i rodzin
  • Strefa sportu i rekreacji „Wehikuł Czasu”
    gry i zabawy z epoki Moniuszki prowadzone przez animatorów

Wydarzenia towarzyszące:

  • 10:00-12:00 – Odbiór wejściówek na Koncert (namiot organizatora)
  • 12:00-13:30 – Koncert w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej
  • 13:30-14:00 – Przejście ulicą Moniuszki grup rekonstrukcyjnych z okresu kompozytora
  • 15:00-16:00 – Nauka poloneza
  • 16:00-18:00 – Zwiedzanie Filharmonii Narodowej

Komentarze

  1. Tak się składa, że w 1951 rozpocząłem, a w 1959 roku zakończyłem edukację w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej nr 2 im. STANISŁAWA MONIUSZKI w Warszawie. Z wielką przyjemnością wezmę udział w uroczystościach związanych z 200 rocznicą urodzin tego wielkiego, narodowego kompozytora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *