Bieg Powstania Warszawskiego

W Warszawie, jako jedno z rocznicowych wydarzeń, odbył się XXVI Bieg Powstania Warszawskiego na dystansie 10 km. Impreza posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a uzyskane wyniki są uwzględniane w rankingu lekkoatletów.

Partnerem strategicznym Biegu Powstania Warszawskiego był, jak co roku, PKO Bank Polski. Bank uczestniczył w finansowaniu przedsięwzięcia i ufundował nagrody dla zwycięzców. Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach (kobiety, mężczyźni, kobiety na wózkach, mężczyźni na wózkach) otrzymali nagrody z rąk przedstawicielki banku, pani Barbary Majewskiej.

Bieg został zorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” dla upamiętnienia 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, a honorowy patronat objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. Obecny był uczestnik powstania, Stanisław Krakowski, prezes okręgu Warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Przed startem odśpiewano „Rotę”, a wielu zawodników biegło w biało-czerwonych opaskach. Przed „Delikatesami” przy ul. Bonifraterskiej 16 (skrzyżowanie ulic Bonifraterskiej i Konwiktorskiej) grupa rekonstrukcyjna zbudowała barykadę z płyt chodnikowych.

Zarejestrowano 9465 zawodników i zawodniczek, na starcie stawiły się 8364 osoby, a całą trasę przebiegło 8343 uczestników. Bieg wystartował 23.07. o godzinie 21:00 z ulicy Bonifraterskiej, róg Franciszkańskiej.

Trasa Biegu prowadziła ulicami: Bonifraterską, przez plac Krasińskich, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Dobrą, Lipową, Browarną, Topiel, Leona Kruczkowskiego, Ludną, Czerniakowską, Wilanowską, Wioślarską, Wybrzeżem Kościuszkowskim, Wybrzeżem Gdańskim, Wisłostradą, ulicą Rafała Krajewskiego, ulicą Jana Jeziorańskiego, Zakroczymską i Konwiktorską.

Meta znajdowała się na ulicy Konwiktorskiej przy bramie Klubu Sportowego Polonia.

• Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Maciej Badurek (ur. 1988) z czasem 31 minut, 27 sekund,
  • drugie – Michał Bernardelli (ur. 1980) z czasem 31 minut, 40 sekund,
  • trzecie – Łukasz Oskierko (ur. 1989) z czasem 31 minut, 47 sekund.
  • Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Karolina Pilarska (ur. 1983) z czasem 35 minut, 47 sekund,
  • drugie – Mariola Ślusarczyk (ur. 1990) z czasem 37 minut, 35 sekund,
  • trzecie – Magdalena Szymańska (ur. 1991) z czasem 37 minut, 38 sekund.

W Biegu Powstania Warszawskiego uczestniczyło 15 niepełnosprawnych zawodników na wózkach. Wystartowało 10 mężczyzn i 5 kobiet. Wszyscy ukończyli bieg.