Czy będzie zerowy VAT na prasę i książki?

VAT

VAT

Ministerstwo Finansów zamierza w najbliższym czasie wystąpić do Komisji Europejskiej o zgodę na obniżenie stawki VAT na gazety, czasopisma i książki.

O tym, że rząd podjął działania w kwestii obniżenia VAT dla wydawców napisał w środę „Dziennik Gazeta Prawna”. Według ustaleń dziennika Ministerstwo Finansów pracuje nad tym, żeby Komisja Europejska wydała zgodę na obniżenie VAT m.in. na gazety, czasopisma i książki. Obecnie gazety i czasopisma (wydania drukowane i cyfrowe) opodatkowane są 8-procentową stawką (czasopisma lokalne i regionalne 5 proc.). Natomiast książki – stawką 5-procentową.

– Apelowaliśmy w tej sprawie od do rządu kwietnia, wspólnie z Polską Izbą Książki. To ścieżka pomocowa dla wszystkich wydawców. Szczególnie małych, którzy gorzej sobie radzą z konwergencją. Tak komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Bogusław Chrabota, prezes Izby Wydawców Prasy, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.

– Działania rządu są, jak sądzę, bezpośrednim wynikiem tych naszych starań. W związku pandemią od kilku miesięcy składaliśmy wnioski o obniżenie stawek VAT do zera, co wspomogłoby całą branżę. Zwłaszcza, że pomocy sektorowej – jakiejś trwałej – nasza branża nie dostała. Z wyjątkiem ogłoszeń rządowych. Składaliśmy propozycję bardzo wielu rozwiązań. Uznaliśmy jednak, że najistotniejszym i najłatwiejszym do przeprowadzenia, a jednocześnie stanowiącym realne wsparcie dla branży, będzie obniżenie stawki VAT. Zatem sygnał ze strony ministerstwa, że jest to traktowane poważnie, jest bardzo dobrym symptomem. To dobry ruch. Dla nas to jest bardzo ważne – podkreśla Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby.

źródło: Wirtualne media

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *