Dokonania i plany niezwykłej Polonii

Noworoczna „Gazeta” (Dziennik Polonii w Kanadzie) prezentuje osiągnięcia i plany osób szczególnie twórczych w polskiej społeczności, głównie w Kanadzie, ale nie tylko. To „Gazeta Hall of Fame” – Gazetowy Gwiazdozbiór.

W ten sposób od lat „Gazeta” rejestruje ważne wydarzenia i inicjatywy w polonijnym życiu. Dla osób, które prosi o podzielenie się swoimi osiągnięciami, jest to także okazja, żeby podsumowały kończący się rok dla siebie samych.

Każda z osób była poproszona o odpowiedź na dwa pytania:

  1. Co najważniejszego wydarzyło się w Pana/Pani życiu w kończącym się roku?
  2. Jakie ma Pan/Pani plany na nadchodzący rok?

Oto kilka postaci z Gwiazdozbioru:

LILIANA ARKUSZEWSKA - Pisarka

LILIANA ARKUSZEWSKA – Pisarka

2018 miał inne brzmienie.

Podczas pisania “Czy było warto?”, w pewnym momencie uświadomiłam sobie, że przeżywam swoje życie po raz drugi. Wielka przygoda przetrzymywana w pamięci przez lata ożyła, zdawało się, że ze dwojoną siłą. Emocje wrzały, dawniej pokonane przeciwności losu wzruszały, ścieżki, po których chadzałam, malowały się innymi barwami. I tak na przestrzeni trzech lat powstawała Odyseja Dżinsowych Kolumbów.

Parę lat temu poszła w świat, zdobyła szerokie grono czytelników, a życie potoczyło się dalej. Spotkania autorskie i wywiady; to właśnie na nich spotykałam się z pytaniem: czy nie można byłoby przetłumaczyć “Czy było warto?” na język angielski? Pytali o angielskojęzyczną wersję książki Polacy z myślą o polonijnym pokoleniu młodych, którzy chcieliby poznać historię współczesnych polskich emigrantów, lecz nie znają polskiego. Również chcieliby przeczytać ją kanadyjscy oraz amerykańscy przyjaciele i znajomi. Przybyło mi serdecznych dusz dookoła i nieoczekiwanie spadło z nieba kilku Aniołów. Zmobilizowali mnie do powzięcia odpowiednich kroków w tym celu.

W rezultacie, dzięki tym serdecznym duszom i Aniołom stanęłam przed kolejnym wyzwaniem. Tłumacz, ten jeden jedyny, na którego dorobek patrzyłam chciwym okiem, podjął się przetłumaczenia odysei. I tak, już na początku 2018 roku, dostałam pliki przetłumaczonej jej pierwszej połowy. Na gorąco zabrałam się do czytania.

Czytając pierwsze zdania “Was it Worth it?” w okamgnieniu pojęłam, że przyszło mi przeżyć życie po raz trzeci.

Mój Świat! Ten sam, lecz niejednaki! – w tonacji angielskiego brzmiał inaczej. Ze specyficzną melodią innego języka, tym samym inną harmonią, ze swoistym zabarwieniem uczuciowym stał się tajemniczy.

Przez prawie rok o innym brzmieniu, dobrnęłam do końca etapu tłumaczenia, co jest początkiem następnego etapu, czyli wydania angielskojęzycznej odysei w roku nadchodzącym. 2019 będzie płynął w rytmie przyspieszonym. Emocje wzrastają, a ja…

I can’t wait to get my hands on the novel “Was it Worth it? Columbus in Jeans” published in English for the first time ever!

 

 

SABINA BARAL – Pisarka

2018 rok to premiera moich ZAPISKÓW Z WYGNANIA w Teatrze Polonia. Gra Krystyna Janda. Ciągle gra. Ciągle nabiera rozpędu.

Dookoła premiery i 50. rocznicy Marca 1968 odbyło się 14 (!) spotkań autorskich w całej Polsce. Ludzie, którzy prowadzili ze mną te rozmowy… uff… zakończyło się z Olgą Tokarczuk we Wrocławiu. Wszędzie tłumy. 300 osób, 500 osób… podpisywałam książki godzinami.

Książka- wydanie V, znowu rozszerzone – właśnie wyjdzie. Zapremieruje na Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

 

 

JERZY BARYCKI - Działacz społeczny

JERZY BARYCKI – Działacz społeczny

Mijający rok 2018 był dla mnie wyjątkowo bogaty w wydarzenia. Rozpoczął się wielką wyprawą za Pacyfik z delegacją mojego miasta Windsor z Ontario do miast partnerskich – Fujisawa w Japonii oraz Gunsan w Korei. Wrażenia były niesamowite, jestem oczarowany niezwykłą, inną kulturą, bogatą historią, wielką dyscypliną i ogromnymi osiągnięciami gospodarczymi w tych krajach. A oto przykład sympatycznego wydarzenia, które łączy Windsor z Fujisawą. W rozmowie z merem tego miasta Tsuneo Suzuki wspomniałem o niedawnej wizycie najpiękniejszych pań, miss urody z kilkunastu państw, wśród których była nasza rodaczka z Kanady z Windsor – Marta Stępień, Miss International of Canada 2017. Byłem bardzo zaskoczony kiedy mer pokazał mi w swojej komórce zdjęcia całej grupy pięknych pań, a tam była właśnie Marta na spotkaniu z merem Fujisawy. To ona w tym roku wygrała konkurs Miss Universe of Canada 2018 i teraz jest w Tajlandii, gdzie już 17 grudnia zawalczy o tytuł najpiękniejszej kobiety świata. Serdecznie życzymy jej tego tytułu.

Podczas pobytu w Polsce, w ciągu trzech letnich miesięcy, odbyłem około 50 spotkań, promując jak zwykle Kanadę i Polonię. Wywiad, jakiego udzieliłem TV Polonia w programie “Hallo Polonia”, pozwolił przybliżyć rodakom aktywność działań naszej Polonii. Dzięki uprzejmości Ambasady Kanadyjskiej w Warszawie miałem możliwość odznaczyć kilku obywateli polskich zasłużonych dla Polonii w Windsor “Medalem 100-lecia Polonii”. W październiku ponownie byłem w kraju, gdzie miałem przyjemność reprezentować Kanadę na V Zjeździe Polonii Świata i Polaków z Zagranicy. W Senacie RP w Warszawie, na Forum Kultury przedstawiłem referat zatytułowany “Promocja dziedzictwa kulturowego Polski i Polonii w krajach osiedlenia na przykładzie wystawy “Polonia dla Kanady na 150- lecie”. Przy tej okazji rozdaliśmy uczestnikom Zjazdu z ponad 40 krajów pendrajwy z kolekcją dziewięciu wystaw. Ich wartość jest tym większa, że łączą się tematycznie ze 100-leciem “Naszej Niepodległej”. Najbardziej popularną w tym roku okazała się wystawa o obozie Wojska Polskiego “Kościuszko” w Niagaraon- the-Lake, która prezentowana była w wielu miastach w Kanadzie. W listopadzie br., na przykład, towarzyszyła spotkaniom delegacji Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z Polonią w Muzeum Historii w Ottawie oraz w Parlamencie Ontario w Toronto na spotkaniu z Premierem Prowincji. Cieszymy się, że w przygotowaniu tego spotkania brała udział nasza posłanka prowincyjna (od czerwca br.) Natalia Kusendowa. Jest ona naszym “diamentem polonijnym”. Niespełna trzydziestoletnia, a już doświadczona w pracy na rzecz Polonii. Jest świetnym mówcą. Włada pięcioma językami. Wróżę jej wielką karierę. Warto przy tej okazji podkreślić, że Marszałek Senatu RP przebywając z wizytą w Kanadzie zapowiedział, ku wielkiej radości młodej Polonii, że w najbliższych dwóch latach odbędzie się I Zjazd Młodej Polonii Świata. Właśnie o ten Zjazd wnioskowała Natalia Kusendowa na IV Zjeździe Polonii Świata i Polaków z Zagranicy w 2013 roku. Byłem z nią wtedy i wspierałem jej działania w tej sprawie. Koleżanka Natalii, Kinga Surma, też bardzo młoda, została również posłanką prowincji Ontario. Nasza młodzież w Kanadzie aktywnie włącza się w działalność społeczną. Kolejne młode osoby z Polonii zainteresowane są przyszłorocznymi wyborami federalnymi w Kanadzie.

W październiku br. nastąpiły też historyczne zmiany w Kongresie Polonii Kanadyjskiej. Po raz pierwszy prezesem został przedstawiciel spoza Ontario – p. Janusz Tomczak z Alberty. Mamy też pięciu młodych, ambitnych dyrektorów w Zarządzie Głównym KPK. Ja również dołączyłem do tej grupy by wnieść trochę własnego, wieloletniego doświadczenia. Jestem przekonany, że “nowa fala” młodych ludzi dokona sporo pozytywnych zmian w KPK.

W przyszłym roku nasze Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskich Biznesmenów z Windsor wspólnie z lokalnymi agencjami Windsor-Essex-Canada planuje Mission to Poland 2019. Jesteśmy zainteresowani edukacją, biznesami oraz reprezentacją wszystkich szczebli rządowych. Już są wstępne plany majowej trasy, która obejmie takie miasta jak Warszawa, Lublin i Chełm. Również w przyszłym roku młoda Polonia planuje konferencję “Quo Vadis X”, więc jako honorowy doradca dotychczasowych konferencji też wspieram swoim doświadczeniem i kontaktami kolejne działania młodzieży.

Czytaj więcej: www.gazetagazeta.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *