Festiwal inspiruje: gdzie Mel Gibson kręcił Pasję?

Festiwal inspiruje

Szukasz pomysłu na weekend: wybierz się do Ostródy. Tam wystarczy trochę wyobraźni, by zaplanować wyprawę do Nowej Zelandii albo na południe Włoch.

W piątek 28 czerwca w Ostródzie rozpoczyna się Arena Festival film & music – najmłodszy festiwal muzyki filmowej w Polsce. Jego pierwsza edycja w 2017 roku spotkała się ze znakomitym odbiorem publiczności. Trzech koncertów festiwalowych wysłuchało ponad 3,5 tysiąca miłośników muzyki filmowej. Niektórzy, zainspirowani wspaniałą muzyką, ruszyli na wyprawy szlakami filmowych bohaterów. Najdalej – do Nowej Zelandii, gdzie kręcono Władcę pierścieni.

Festiwal inspiruje

Filmowcy szukali tam miejsce, które mogłyby udawać Ziemię taką, jak mogła wyglądać 7 tysięcy lat temu. Plener znaleźli na Południowym Pacyfiku, w Nowej Zelandii, której pierwotne i dzikie krajobrazy wciąż pozostają prawie nietknięte żadnym piętnem współczesnej techniki. Krajobrazy są fascynujące. Tajemną moc, piękno filmowych krain potęguje wspaniała muzyka Howarda Shore’a. Jej fragmenty usłyszymy w wykonaniu orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą maestro Sułkowskiego. A imponujące krajobrazy Nowej Zelandii pojawią się na ekranie LED o powierzchni 80 metrów kwadratowych.

Wyprawa śladami bohaterów Władcy Pierścieni to jednak droga przyjemność. Bilet do Wellington (stolica Nowej Zelandii) kosztuje średnio ok. 5 tys. zł. Za kwotę 10! razy mniejszą można polecieć (dwie osoby, tam i powrotem) np. do Bari na południu Włoch. Tam kilka euro na bilet i przeniesiemy się do… filmowej Jerozolimy. To Matera i jej kamienna dzielnica – Sassi. To właśnie w jaskiniach wykutych w wapiennych skałach Matery Mel Gibson nakręcił słynną Pasję. W jednym z wywiadów powiedział o Materze: „ Gdy zobaczyłem ją pierwszy raz, straciłem głowę, bo była po prostu idealna.”

Festiwal inspiruje

Ekipa Mela Gibsona spędziła w Materze kilka miesięcy. Dziś turyści mogą na własne oczy zobaczyć miejsca, w których filmowano poszczególne sceny, np. Drogę Krzyżową (via Muro), Ostatnią Wieczerzę (kościół skalny Madonna delle Virtù) czy ukrzyżowanie Chrystusa (Belvedere di Murgia Timone). Przewodnicy i biura podróży przygotowują specjalne trasy zwiedzania śladami Pasji. Film otrzymał trzy nominacje do Oscara w kategoriach Najlepsze Zdjęcia i Najlepsza Charakteryzacja i Najlepsza Muzyka. Skomponował ją John Debney.

O jakich podróżach zamarzymy podczas tegorocznych koncertów w Ostródzie? Przekonajcie się Państwo sami. Ostatnie bilety są do nabycia w kasach Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie oraz pod linkiem KUP BILETY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *