„Grunt to droga” – nowy cykl filmowy Teresy Kudyby o Camino de Santiago w Polsce

Wtorek, 10.10. o godz. 17.00, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu: premiera najnowszego cyklu dokumentalnego Teresy Kudyby „Grunt to Droga” o kujawskich drogach jakubowych. Zapraszamy na pokaz premierowy, o emisjach na antenie TVP 3 poinformujemy wkrótce.

W Polsce pojawiła się właśnie kolejna produkcja poświęcona pielgrzymowaniu Camino de Santiago – cykl filmowy „Grunt to Droga”. Na kanwie wędrowania Kujawsko-Pomorską Drogą św. Jakuba będącą częścią Camino Polaco opowiedziana jest historia Camino jako drogi wartości.

Bohaterami cyklu są osoby pochodzące z różnych środowisk, których pozornie nic nie łączy. Jednak wspólnym mianownikiem dla nich okazuje się właśnie Camino de Santiago – łączy nas jeden cel – to jest Droga – o czym mówi jeden z pielgrzymów.

Okazuje się, że wędrowanie po Polsce może być swoistym Camino Primitivo w kontekście przecierania szlaku przez pierwszych pielgrzymów i w zasadzie jego odkrywania. Droga to wędrówka indywidualna, w gronie przyjaciół, rodziny czy wspólnoty. Mimo różnych form nadal pozostaje czymś tak głęboko indywidualnym, że ktoś kto tego nie przeżył, trudno mu to zrozumieć, a nam Caminowiczom to wytłumaczyć. W konsekwencji święty Jakub i Droga św. Jakuba potrafią zupełnie przeniknąć życie rodzinne, prywatne i zawodowe, ponieważ Camino cały czas jest.

Reżyserem filmu jest Teresa Kudyba, autorka pierwszego polskiego filmu o drogach jakubowych w Polsce „Camino Polskie”. Natomiast dla Caminodelavida cykl ma szczególne znaczenie, ponieważ idealnie wpisuje się w świadome pielgrzymowanie, które promujemy wśród polskich pielgrzymów dróg jakubowych. Camino de Santiago ma być nie tylko wędrówką od albergue do albergue, ale również poznaniem otaczającego nas świata i miejsc, przez które prowadzi szlak. Poznaniem lokalnej kultury i historii, skosztowaniem kuchni i kontaktem z ludźmi, a przede wszystkim szlakiem wartości, które poznajemy wszystkimi zmysłami. Dzięki zaproszeniu do projektu mogliśmy wymienić się wiedzą o Drodze i oddać część dobra, które otrzymaliśmy w trakcie naszych wędrówek Camino de Santiago.

Premiera cyklu filmowego będzie miała miejsce w trakcie X Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Krakowie, 7 października. Natomiast kolejny pokaz będzie miał miejsce w Toruniu w Centrum Sztuki Współczesnej w dniu 10 października.

W filmie występują: dr Franciszek Mróz wraz z rodziną – jeden z pierwszych w Polsce popularyzatorów dróg jakubowych; Artur Majka i Cezary Dobies – artyści z Paryża oraz Zbigniew Mikielewicz – rzeźbiarz z Ciechocina; Piotr Drzewiecki – twórca portalu caminodelavida.pl; Bractwo św. Jakuba wraz z Pracownią Szlaku św. Jakuba przy UMK w Toruniu; Paweł Śliwiński, który wytycza nowy szlak wiodący z Dobrzynia n. Wisłą do Włocławka.

W filmie wykorzystano materiały pozyskane z grantu Narodowego Centrum Nauki „Camino de Santiago i grób św. Jakuba: od historii do hermeneutyki wiary”, realizowanego w latach 2014-2017 pod kier. ks. dr hab. Piotra Roszaka oraz prof. Enrique Alarcon.

Partnerzy filmu: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Gmina Ciechocin, Fundacja „Pro Futuro Theologiae”, Fundacja „Suseia”, portal caminodelavida.pl.

Powstanie cyklu zostało dofinansowane z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *