Każdy ma prawo do wolności sumienia i religii

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie - konferencja prasowa

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie - konferencja prasowa

22 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

Z tej okazji 21 sierpnia br. w Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się konferencja prasowa. Zorganizowały ją  Laboratorium Wolności Religijnej, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Stowarzyszenie Polskich Mediów. Organizację  konferencji wsparła Warszawska Izba Gospodarcza.

Solidarni z  z ofiarami

Celem konferencji było przybliżenie opinii publicznej idei Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Omówił ją ks. dr Tomasz Huzarek z Laboratorium Wolności Religijnej. Podkreślił wagę upowszechniania wiedzy na temat prześladowań za wiarę. Ks. dr Mariusz Boguszewski ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie mówił o aktualnej sytuacji na świecie. Dodatkowo zaprezentował przypadki naruszeń wolności religijnej, jakie miały miejsce w ostatnich latach w Polsce. Jan Wółkowski omówił sposoby i metodologię badań prowadzonych wśród ofiar przez Laboratorium Wolności Religijnej.

Prowadzący przypomnieli też, że 22 sierpnia, na znak solidarności z ofiarami aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie, budynki w całej Polsce zostaną podświetlone na czerwono.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie - konferencja prasowa

Najważniejszym przesłaniem spotkania było podkreślenie konieczności wzajemnego szacunku i tolerancji, niezależnie od wyznania czy przekonań.

Ważna rola dziennikarzy

– Nie jest ważne w jakich odcieniach myślimy, mieszkamy przecież wszyscy pod jednym niebem! Dlatego tak ważne jest, abyśmy się szanowali i nie byli obojętni wobec krzywdy. Bez warunkowania tego przekonaniami drugiej osoby – powiedział Marek Traczyk, prezes SPM. I zaapelował  do dziennikarzy: – To wasza rola i zadanie, aby z mediów zniknęła mowa nienawiści, a pozostał wzajemny szacunek i tolerancja.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie ustanowiono 28 maja 2019 roku. Stało się to podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. ONZ ustanowiła ten dzień w związku z bezprecedensowym wzrostem liczby aktów przemocy na całym świecie przeciwko wspólnotom religijnym i osobom należącym do mniejszości wyznaniowych.

Rezolucja ONZ to także zwrócenie uwagi, że problem przemocy i agresji na tle religijnym i światopoglądowym ma charakter międzynarodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *