Mural na stulecie

Mural na stulecie

Na jednej z kamienic, przy ul. Grochowskiej 215, tuż obok ronda Wiatraczna, z okazji stulecia odzyskania niepodległości, powstał mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego, znanego warszawskiego akwarelisty.

Projekt muralu przedstawia kolaż scen budujących atmosferę Pragi Południe w przededniu stulecia odzyskania niepodległości. Rondo Wiatraczna, w pobliżu którego znajduje się malowidło, nierozerwalnie łączy się z tramwajami, a na obrazie widzimy Józefa Piłsudskiego obserwującego dzisiejszą Warszawę z perspektywy przystanku: „Niepodległość”. Marszałek zapewne właśnie wysiadł z tramwaju, którego pojawienie się wywołuje wiatr wolności, dzięki któremu ludzie z czerwono-białymi parasolkami podfruwają w powietrze. Tłem dla wydarzenia staje się tak ważny dla Pragi Południe most Poniatowskiego – powstanie tej przeprawy rozpoczęło dynamiczny rozwój Grochowa, Kamionka czy Saskiej Kępy. Most jest również istotny dla samego marszałka – to właśnie na nim po nieudanych rozmowach z prezydentem Wojciechowskim rozpoczął się przewrót majowy.

Mural na stulecie

Powyżej znajdziemy charakterystyczny kościół z placu Szembeka – ważną lokalną dominantę dumnie prezentującą się na tle rozświetlonego warszawskiego nieba.

Symbolem nowoczesności i współczesnego charakteru dzielnicy jest wyrastający ponad zieleń parku Skaryszewskiego Stadion Narodowy. Na charakterystycznej wieżyczce mostu Poniatowskiego znajdują się ludzie z parasolkami – to również symbol naszych czasów i zwrócenia się miasta w kierunku rzeki. Wszyscy ci ludzie zmierzają pewnie na Poniatówkę albo leśną ścieżkę prowadzącą wzdłuż Wisły…

Mural na stulecie

foto: Mirosław Dariusz Gleb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *