Nadchodzi BIÓwka! Reklamówka z natury

BIÓwka! Reklamówka z natury

Świat obiegło niedawno zdjęcie wyspy, którą tworzą plastikowe odpady. Olbrzymia plama śmieci, o powierzchni ponad 1,6 miliona km2 zlokalizowana w północnej części Pacyfiku, to jeden z dowodów niszczycielskiej działalności człowieka. Problem dotyczy także naszego podwórka.

Zalegające tworzywa sztuczne są powodem skażenia środowiska mikrocząstkami plastiku, niewidzialnymi dla ludzkiego oka, przenikającymi do organizmów żywych i gleby. Dlatego tak ważne jest, aby ograniczać zużycie jednorazowych plastikowych produktów, także wszechobecnych foliówek. Proces ich produkcji trwa jedną sekundę, używamy ich przez 25 minut, a rozkładają się prawie 400 lat.

Ekologiczne tylko z nazwy

Na rynku możemy znaleźć wiele reklamówek z napisem „ekologiczna”. Jednak większość z nich z ekologią niewiele ma wspólnego. Producenci próbują tak nazywać grubsze reklamówki, sugerując ich wielokrotne użycie.

Kolejną grupą udającą produkt eko, są torby oksybiodegradowalne, produkowane z plastiku z dodatkiem specjalnego proszku, który w teorii ma znacznie przyśpieszyć rozkład plastiku. Proszek zadanie swoje wykonuje, jednak nie rozwiązuje to problemu, ponieważ rozkład zatrzymuje się na poziomie mikrocząsteczek.

Trzeci na świecie

Technologię produkcji całkowicie biodegradowalnych reklamówek, posiadają w Europie jedynie Francja oraz Włochy. W tych krajach już dawno zapomniano o szkodliwych plastikowych torebkach. Używane są jedynie te kompostowalne, wykonane z granulatu ze skrobi kukurydzianej i ziemniaczanej. W kompostowniku ulegają biodegradacji do 30 dni, a zakopane w glebie znikają po roku. Mamy szansę stać się trzecim na świecie krajem, gdzie szkodliwe reklamówki zostaną zastąpione przyjaznymi naturze.

Wsparcie WIG

W Polsce ta technologia pojawiła się dzięki firmie Zoompack, która przy wsparciu Warszawskiej Izby Gospodarczej stworzyła projekt „BIÓwka – reklamówka z natury”.

Główne założenia projektu to edukacja i zwiększenie świadomości o problemie wszechobecnego plastiku, a także ułatwienie dostępu do obecnych w Polsce produktów wykonanych ze skrobi.

Organizatorzy zaplanowali cykl prezentacji, konferencji i spotkań. Jedno z nich, śniadanie biznesowe utrzymane w świątecznym klimacie, odbędzie się 19 grudnia o godzinie 11:00 w Warszawskim Domu Technika NOT (ul. Czackiego 3/5).

Zapraszają: Warszawska Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Polskich Mediów i Zoompack Sp. z o.o.

KK (red)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *