Nagroda POLIN 2018 przyznana

Nagroda POLIN 2018

4 grudnia br. po raz czwarty przyznano Nagrodę POLIN. Nagrodę przyznaje się osobom, organizacjom i instytucjom, które przyczyniają się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów oraz budowania zrozumienia i szacunku między Polakami i Żydami.

W tegorocznej edycji, spośród 110 zgłoszeń z całej Polski, kapituła konkursu, pod przewodnictwem Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum i wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, wyłoniła 7 nominowanych:

  • Dariusz Gajny, pomysłodawca i producent spektaklu „Dziady” wystawianego na cmentarzu żydowskim w Bielsku, stanowiącego główny element programu rewitalizacji cmentarza.
  • Dr Kamila Klauzińska, od 20 lat działająca na rzecz zachowania pamięci o Żydach polskich. Corocznie organizuje Dzień Otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli. Zawodowo zajmuje się genealogią żydowską, badając korzenie rodzin z całego świata.
  • Łukasz Parus, od ponad 6 lat przywracający pamięć o Żydach wschodniej Wielkopolski, inicjator odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żydów z Zagórowa, oraz popularyzator wiedzy o przedwojennym Zagórowie.
  • Dariusz Popiela, współorganizator rocznic związanych z tragedią Żydów oraz spotkań przybliżających kulturę żydowską w Nowym Sączu. Inicjator i koordynator budowy Pomnika Pamięci Żydów z Krościenka nad Dunajcem.
  • Magdalena Lewkowicz, działaczka samorządowa dbająca o pamięć o żydowskiej społeczności Warmii i Mazur. Inicjatorka odsłonięcia tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski w Mrągowie.
  • Katarzyna Winiarska, kilkanaście lat działająca w obszarze edukacji międzykulturowej na Podlasiu. Bada dzieje społeczności żydowskiej w Białowieży. W 2016 roku założyła Wirtualne Muzeum Historii Żydów. Dokumentuje historię mówioną, odnajduje rodziny ocalonych i potomków Żydów z Białowieży
  • Tomasz Wiśniewski od ponad 30 lat działający na rzecz zachowania pamięci o wspólnotach żydowskich pogranicza wschodniego. Autor siedmiu książek o tematyce żydowskiej, które przybliżają historię i utrwalają pamięć o Żydach mieszkających na Podlasiu przed II wojną światową. Założyciel Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu oraz autor kanału „Bagnowka” w serwisie You Tube ( 2000 filmików). Autor dokumentacji 7 cmentarzy żydowskich.

Nagrodę główną – rzeźbę autorstwa Barbary Falender wraz z nagrodą finansową otrzymał Tomasz Wiśniewski.

Łączna wysokość nagród pieniężnych w konkursie dla laureata i wyróżnionych w 2018 roku wyniosła 30 tysięcy złotych. Ufundowali je: Tomek Ulatowski, Ygal Ozechov, Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas. Nagrody dla pozostałych nominowanych ufundowali Agata i Avi Ariav.

Organizacja Gali Nagrody POLIN możliwa jest dzięki wsparciu Jankilevitsch Foundation.

Więcej zdjęć na naszym profilu Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *