Odblask Tajemnicy – zapraszamy na wystawę

W sobotę, 15 lutego, w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy Odblask Tajemnicy. Ekspozycja jest odpowiedzią 12 wybitnych polskich artystów-malarzy na list św. Jana Pawła II.

12 artystów, 50 prac i jedno wspólne przesłanie – Sacrum jako inspiracja dla sztuki. Efekt tego niezwykłego połączenia zainspirowanego przez Papieża-Polaka, już od 15 lutego oglądać będzie można w Ochorowiczówce – Muzeum Magicznego Realizmu.

„Odblask tajemnicy” to wystawa będąca odpowiedzią malarzy na List do artystów św. Jana Pawła II z 1999 roku. Ojciec Święty apelował w nim do artystów o powrót do źródła inspiracji, jakie stanowić może Sacrum i ponowne połączenie dróg wiary i sztuki współczesnej. Echem tego jest tegoroczna wystawa, która krążąc po Polsce i Europie, dawać będzie świadectwo ponadczasowego przesłania zamkniętego w dziełąch malarskich. Zainaugurowana w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, po wiślańskim przystanku ruszy dalej zatrzymując się m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Kołobrzegu, Włocławku i innych polskich miastach, a także w Wilnie, Rydze, Lwowie i Brukseli. Wszystko po to, by uczcić rok św. Jana Pawła, który właśnie obchodzimy. Organizatorem wystawy jest Przeorat Orderu św. Stanisława.

Na wystawie zgromadzonych zostało 50 prac autorstwa 12 wybitnych polskich artystów, wśród których naleźli się Karol Bąk, Andrzej Boj Wójtowicz, Dariusz Kaleta, Jarosław Kukowski, Wacław Jagielski, Krzysztof Wiśniewski, Józef Stolorz, Krzysztof Klimek, Daniel Pawłowski, Barbara Kaczmarowska-Hamilton, Krzysztof Izdebskie-Cruz i Marcin Kołpanowicz. Ich różnorodne style oraz osobiste interpretacje słów Ojca Świętego sprawiają, że oglądanie wystawy staje się odbiciem wielowymiarowego podejścia do religii. Stanowi również świadectwo wiary współczesnych artystów i przybliża odbiorcy wartości chrześcijańskie za pomocą plastycznie wyrażonego Piękna.

Wernisaż, który rozpocznie się w Muzeum Magicznego Realizmu w najbliższa sobotę, 15 lutego o 18.00, uświetni występ Lucyny Ordon-Klimczak (mezzosopran) i Grzegorza Klimczaka (fortepian), którzy wykonają poemat muzyczny Grzegorza Klimczaka „O, cud!” oparty na wierszach Karola Wojtyły. Samą wystawę będzie można podziwiać w Ochorowiczówce do 14 marca. Szczegóły na Facebooku https://www.facebook.com/ochorowiczowka/ i stronie internetowej Muzeum https://ochorowiczowka.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *