Sztuka na prezent i nie tylko – Festiwal Przedmiotów Artystycznych

Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia ekspozycji festiwalowej zarówno wytrawnych miłośników sztuki, jak i wielbicieli rzeczy ładnych i oryginalnych. Festiwal odbywający się w weekend na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia (8-10 grudnia), to nie tylko okazja do obcowania ze sztuką i dobrym rzemiosłem, lecz także do zakupu oryginalnych prezentów świątecznych dla najbliższych.

Dla twórców prezentujących swoje prace, Festiwal stał się miejscem twórczych konfrontacji, bezpośredniego kontaktu z publicznością oraz inspiracji. Przyjęta formuła Festiwalu sprawdza się, o czym świadczy tegoroczny, ponad 80 % wzrost liczby wystawców. Z kolei o tym, jak ważne staje się to wydarzenie dla obchodów świąt w naszym mieście świadczy to, że Prezydent Miasta Poznania objął Festiwalu Przedmiotów Artystycznych honorowym patronatem.

Rekordowa liczba uczestników twórcy z całej Polski
Festiwalowa ekspozycja dzieł artystów różnych dziedzin sztuk plastycznych, twórców ludowych oraz osób zajmujących się rękodziełem zapowiada się wyjątkowo. Swoje prace przedstawi blisko 350 twórców z całej Polski, w tym 1/3 to absolwenci i studenci akademii sztuk pięknych. Dominować będą ekspozycje artystów indywidualnych. Nie zabraknie prezentacji regionalnych przygotowanych przez 24 urzędy powiatowe i gminne oraz ośrodki kultury.

Wśród uczestników Festiwalu znajdują się również galerie. Bogatą ofertę polskich artystów przedstawi m.in. galeria „Witryna w Hotelu Edison”, prezentująca dzieła np. Emilii Balak, Anny Krzymańskiej, Jacka Korfantego, Krzysztofa Musiała. Z kolei prace twórców pochodzących z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz obrazy uznanego artysty Ventzislava Piriankova zaprezentuje Galeria „ Ventzi”. Ofertę z artystycznego Kazimierza Dolnego nad Wisłą pokaże Galeria Izdebska – Łazorek. W Festiwalu wezmą udział również pracownie biżuterii artystycznej, a także szkła i ceramiki.

Różnorodność oferty – dla każdego coś ładnego
Tegoroczna oferta uczestników Festiwalu jest nie tylko bardzo bogata, ale i różnorodna: od klasycznego malarstwa do karykatur, od ozdób do biżuterii artystycznej, od tkaniny do unikatowych ubrań, od standardowych wyrobów ceramicznych do szkła i ceramiki artystycznej, od metaloplastyki do współczesnej rzeźby. Nie zabraknie również sztuki ludowej i wyrobów rzemieślniczych – koronek, haftu, wyrobów z drewna i skóry oraz wytworów kowalstwa. Będzie można kupić wspaniałe serwety, witraże, ozdobne ramy, lustra, lampy, a nawet góralskie meble. Sporo będzie dekoracji świątecznych: ozdób choinkowych, stroików, aniołów, szopek, a także ręcznie robionych kartek.

Dominuje malarstwo, ale zaraz za nim plasują się wyroby rękodzieła artystycznego. Wiele będzie szkła i ceramiki, zarówno użytkowej, jak i artystycznej. Bogato zapowiada się ekspozycja biżuterii.

Różnorodności wyrobów prezentowanych na Festiwalu towarzyszy dobry styl i smak – będzie więc w czym wybierać. Na pewno kupimy tu atrakcyjny prezent, zarówno dla znajomych, rodziny, jak i partnerów biznesowych.

Wystawa z aromatem kawy – ceramika i szkło unikatowe Anny i Kazimierza Sitów

W centrum ekspozycji Festiwalu zaaranżowana zostanie przestrzeń specjalna – kawiarnia, a zarazem wystawa sztuki. Będzie tu można nie tylko wypić pyszną kawę, ale też podziwiać niezwykłe prace Anny i Kazimierza Sitów – artystycznie zdobione okna, zabawne rzeźby ceramiczne oraz nowoczesne obiekty łączące żeliwo i szkło.

Wystawa prac Koła Naukowego „ Niezależni” i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu
Tegoroczną wystawę prac Koła Naukowego „Niezależni” oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu tworzy malarstwo, rzeźba, grafika i tkanina artystyczna w wykonaniu niemal 50 młodych twórców. Prace będą widoczne przez witrynę pawilonu od ul. Głogowskiej, zachęcając przechodniów do zwrócenia uwagi na twórczość młodych artystów i zapraszając do zwiedzenia całej ekspozycji. Studenci wszystkich wydziałów ASP zaprezentują tu nie tylko swoje dzieła wykonywane zgodnie z programem studiów, ale również pokażą inne prace, wśród których znajdą się biżuteria oraz okolicznościowe ozdoby świąteczne. Dominować jednak będzie malarstwo, grafika i rzeźba.

Zrób to sam – czyli warsztaty plastyczne
Udział w Festiwalu daje nie tylko możliwość podziwiania dzieł sztuki, jest również wyjątkową okazją do sprawdzenia własnych umiejętności. Na specjalnie zorganizowanych warsztatach plastycznych będzie można poznać technikę dĂ?coupage, a także kupić niezbędne narzędzia i materiały do dekorowania tą metodą. Będzie można spróbować również innych technik zdobniczych, np. dekorowania od szablonów, malowania farbami witrażowymi, papieroplastyki i prostej techniki graficznej, jaką jest linoryt. Wiele osób zainteresuje zapewne możliwość własnoręcznego wykonywania biżuterii z koralików oraz z kolorowego filcu, a także zrobienie z gliny oryginalnych ozdób choinkowych.

Gminny Ośrodek Kultury „Sokół” zaaranżuje nastrojową pracownię plastyczną, gdzie będzie można, pod nadzorem artysty plastyka, samemu pomalować bombki, wykonać exlibris i przygotować kartki świąteczne.

Odwiedzający Festiwal będą mogli również, tak jak za dawnych czasów, usiąść razem i wspólnie wykonać reprodukcję oryginalnej szopki z pierwszej połowy ubiegłego wieku (1920-1925), stworzonej niegdyś przez włoskiego żołnierza stacjonującego na libijskiej pustyni. Elementy szopki dekorować będzie można techniką dĂ?coupage w sobotę na stoisku firmy Artizana – Świat Twórczych Hobby. Wspólnie zrobiona oryginalna szopka zostanie wystawiona na licytację podczas niedzielnej aukcji charytatywnej.

Z myślą o innych – aukcje charytatywne
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas intensywnych zakupów, ale również czas refleksji i myślenia o bliźnich. Podczas Festiwalu organizowane są dwie aukcje charytatywne. Warto kupić prezent ze świadomością, że jednocześnie pomaga się innym. Zapraszamy na aukcje.

9 grudnia o godzinie 13.00 odbędzie się aukcja prac Koła Naukowego „Niezależni” i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga”. Uzyskane środki finansowe przeznaczone będą na zakup sprzętu sportowego i drobnych środków dydaktycznych dla podopiecznych Stowarzyszenia.

10 grudnia o godzinie 13.00 odbędzie się aukcja prac ofiarowanych przez uczestników festiwalu. Przychód z tej aukcji będzie przeznaczony na potrzeby Przedszkola Specjalnego ORZESZEK w Poznaniu, które prowadzi terapię i rehabilitację dzieci z głębokim upośledzeniem umysłowym i fizycznym.
Aukcję organizują Międzynarodowe Targi Poznańskie opraz Lions Club „Patria" z Poznania.

Informacje organizacyjne:
Festiwal Przedmiotów Artystycznych odbędzie się w pawilonie nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich (wejście od ulicy Głogowskiej).
Godziny otwarcia:
piątek 8 grudnia 12.00-19.00
sobota 9 grudnia 11.00-19.00
niedziela 10 grudnia 11.00-17.00
Wstęp wolny
Parking dla zwiedzających na terenie MTP – opłata 10 zł za cały dzień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *