Płyta „Gwiazdy festiwali Jana Wojdaka”

To już trzecia – po „Szlagierach do kariery” (KMPCD-001) i „Piosenkach Festiwalowych” (KMPCD-004) – płyta podsumowująca festiwal. Zaśpiewali na niej: Sandra Mika, Sebastian Wypych, Katarzyna Hołyńska, Mateusz Mijal, Klaudia Walencik, Monika Gębala, Justyna Ura, Katarzyna Fila, Julia Kopczyk, Marta Florek.

Na płycie znajdują się piosenki skomponowane przez lidera zespołu Wawele, Jana Wojdaka, a także muzyków stale współpracujących z Wawelami. Piosenki, te mienią się wszystkimi kolorami, zaskakują interpretacją i walorami wokalnymi festiwalowych gwiazd.

Płyta jest zróżnicowana tematycznie. Zawiera utwory śpiewane przez młodych jak również dojrzałych wykonawców. I tak najmłodsza gwiazda Sandra Mika ma 10 lat, a najstarszy jest Sebastian Wypych – lat 28.

Gwiazdy festiwali to wydanie dwupłytowe. Na pierwszej płycie zamieszczono 11 piosenek, a na drugiej odpowiednio 11 podkładów muzycznych. Są również wszystkie teksty piosenek. Utwory z tej płyty będą obowiązywać w kolejnej VIII edycji festiwalu.

Mamy nadzieję, że te piosenki spodobają się Państwu.
Życzymy miłego słuchania!

Kilka słów o Festiwalu
VII Ogólnopolski Festiwal Dzieci i Młodzieży Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka już za nami. Finał odbył się 11 listopada 2006r. w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. A poprzedzony był eliminacjami w następujących ośrodkach: Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi, Domu Kultury we Włoszczowie, Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach k. Lublina, Miejskim Ośrodku Kultury w Skierniewicach, Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle, Gminnym Ośrodku Kultury w Soczewce k. Płocka, Bieruńskim Ośrodku Kultury w Bieruniu Starym, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie.

Jan Wojdak jest jednym z ortodoksyjnych bojowników o godne miejsce polskiej piosenki w polskiej kulturze, sferze medialnej i świadomości młodych pokoleń.

Siedem lat temu postanowił zorganizować festiwal, którym chciał promować polską piosenkę. Wówczas był to festiwal o zasięgu małopolskim. Kolejne edycje, dzięki wsparciu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Nowohuckiego Centrum Kultury, obejmowały całą Polskę. 

Zainteresowanie młodzieży i ośrodków kultury z całej Polski zmusiły Jana Wojdaka do poświęcenia temu festiwalowi więcej uwagi niż pierwotnie zamierzał. 

Każdego roku zgłasza się kilkanaście ośrodków kultury, które organizują przeglądy festiwalowe. Zgłasza się też kilka tysięcy dzieci i młodzieży, która chce wziąć w nich udział. Aby dać szansę zaprezentowania się wszystkim festiwal jest dwuetapowy. W pierwszym etapie występują wszyscy, którzy się zgłosili. Do drugiego przechodzą wyłonieni przez jurorów finaliści. I w tym jest siła tego festiwalu, że na pierwszym etapie daje on możliwość zaprezentowania się każdemu, kto się zgłosi.

Jan Wojdak (nie będąc jurorem) każdego roku zaprasza do pracy w jury znakomitych fachowców i dziennikarzy muzycznych. I tak w 2006 r. roku w jury zasiadali: Jan Targowski – Polskie Radio Łódź – przewodniczący, Sylwia Monika Wojdak – muzykolog, Barbara Skarżyńska – TVP1 "Od przedszkola do Opola", Antoni Krupa – Polskie Radio Kraków Małopolska, Aleksander Pałac – TVP1, Ryszard Krużel – Polskie Radio Rzeszów, Piotr Ornowski – Polskie Radio Katowice, Wacław Krupiński – Dziennik Polski.

Po przesłuchaniu 61 finalistów jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix 2006 – Katarzyna Miednik – Dzierżoniów

Nagrody specjalne Jana Wojdaka za talent i indywidualność:
Katarzyna Miednik – Dzierżoniów
Paulina Więckiewicz – Soczewka k/ Płocka
Emilia Hamerlik – Bielawa

Nagroda Publiczności:
Natalia Gacia – Oleszno

Nagroda TVP od Pana Aleksandra Pałaca – wyjazd na Międzynarodowy Festiwal:
Katarzyna Miednik – Dzierżoniów
Paulina Więckiewicz – Soczewka k/ Płocka

W kategorii I (do 7 lat):
I miejsce: Natalia Pacuła – Kraków
II miejsce: Wiktoria Oliwa – Kraków
III miejsce: Ewa Przybysz – Skierniewice
Wyróżnienia: Zuzanna Rosa – Kraków

W kategorii II (8-12 lat)
I miejsce: Jagoda Klimek – Rybnik
II miejsce: Karolina Broniarek – Skierniewice
        Aleksander Styrcz – Bielawa
III miejsce: Patrycja Kaim – Świątniki Górne
                     Sylwia Ziętara – Kraków
Wyróżnienia: Bartek Kawałek – Piotrowice k/ Lublina

W kategorii III (13-16 lat)
I miejsce: Małgorzata Kotwica – Przyszów k/ Stalowej Woli
II miejsce: Paulina Więckiewicz – Soczewka k/ Płocka
                  Grzegorz Wawryszczuk – Kraków
III miejsce: Olga Fidrysiak – Rzgów k/ Łodzi
Wyróżnienia: Zespół "Wesołe Nutki" – Ochotnica Górna
                        Martyna Zając – Warzymice k/ Szczecina
                        Dagmara Staniek – Małogoszcz

W kategorii IV (od 17 lat)
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Joanna Rolewska – Brzozów
III miejsce: Przemysław Drzewiecki – Września

Jan Wojdak: – Chcę pokazać ludziom, którzy pracują w radiach i telewizji, że promowanie polskiej piosenki ma sens, że mamy mnóstwo uzdolnionej młodzieży, którą warto lansować. Jest to trudna przeprawa, ponieważ radia są formatowane, czyli to, co nadają, jest narzucone często przez kapitał udziałowy, a praca dziennikarza muzycznego polega na zapowiedzeniu piosenek i wciskaniu guzików odtwarzających piosenki z tak zwanej bazy.

Polska młodzież powinna mieć idoli wśród polskiego pokolenia młodych muzyków i szanować starsze pokolenie. Poprzez udział w moim festiwalu chcę jej to zaszczepić. Chcę także, aby dziennikarze muzyczni zobaczyli i zrozumieli, że warto lansować polską młodzież, ponieważ jest fenomenalna. Z wszystkich edycji mojego festiwalu wyszło wiele zdolnej młodzieży, która jest pod moją opieką artystyczną i zdobywa nagrody na liczących się międzynarodowych festiwalach. (Są wśród nich Marta Florek, Mateusz Mijal i inni).

Podczas gali finałowej odbyła się promocja płyty „Gwiazdy festiwali” przy wypełnionej po brzegi sali Nowohuckiego Centrum Kultury. Swoje premierowe piosenki z tej płyty zaśpiewali laureaci poprzednich edycji festiwalu.

foto: Archiwum KWART

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *