Pokaz przedpremierowy Sceny Faktu

Dramatyczne negocjacje w sprawie przerwania działań wojennych Powstania Warszawskiego.

Docu drama Juliusza Machulskiego została napisana na podstawie wspomnień oraz relacji Kazimierza Iranka-Osmeckiego znanej pod tytułem Ostatni akt, opublikowanej w Polsce w zbiorze Powołanie i przeznaczenie.

2 października 1944 roku w dworku w Ożarowie pod Warszawą, delegowani przez Bora Komorowskiego, oficerowie Komendy Głównej AK, na czele, których stał właśnie Kazimierz Iranek-Osmecki ”Heller”, starają się wywalczyć jak najkorzystniejsze dla strony polskiej warunki zakończenia Powstania. Stronę niemiecką reprezentuje Erich von dem Bach, głównodowodzący siłami niemieckimi, walczącymi z Powstaniem.  Dzięki rozwadze, spokojowi i doskonałemu przygotowaniu do rozmów udaje się Polakom osiągnąć większość z tego, co zamierzali. Ich determinacja i konsekwencja jest imponująca.
Mało, kto zdaje sobie sprawę z sukcesu polskich negocjatorów. Mimo militarnej przegranej Powstania, był to, bowiem sukces. Przez 63 dni zawodowa armia niemiecka nie mogła pokonać armii słabo uzbrojonych Powstańców. Gdyby Niemcy mogli złamać opór Warszawy siłą, nie przystąpiliby do rozmów kapitulacyjnych. Armia Krajowa nie podpisała bezwarunkowej kapitulacji, ale poddała się na własnych warunkach. Skrajnie wycieńczeni Powstańcy, potrafili pod ciężkim ostrzałem, przygotować prawniczym językiem, po niemiecku, projekt umowy, który później prawie bez poprawek został przyjęty przez von dem Bacha. Nieustępliwi negocjatorzy osiągnęli wszystko, co w tej tragicznej chwili było możliwe: wyjście z bronią, status żołnierza AK dla wszystkich biorących udział w Powstaniu, wreszcie to, że do niewoli prowadzić ich będą niemieccy żołnierze z Wehrmachtu, a nie SS.

Zapraszamy do obejrzenia!

Na podstawie i z wykorzystaniem notki prasowej organizatora/agencji PR:
Adam Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *