Serdecznie zapraszamy na 141. koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” poprzedzający otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”. Koncert odbędzie się 25 września 2016r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.
HARFA ZNANA I NIEZNANA
Harfa – instrument strunowy szarpany (chordofon) w kształcie stylizowanego trójkąta, jeden z najstarszych instrumentów muzycznych. Wywodzi się od łuku i znany był już w kulturze starożytnej Mezopotamii i Egiptu. Instrumenty przypominające harfę można znaleźć w wielu kulturach, przykładem niech będzie np. chiński instrument strunowy o nazwie konghou.
Współczesną popularność harfy zawdzięczamy królowej Francji – Marii Antoninie Austriaczce, która sama będąc utalentowaną harfistką wprowadziła modę na ten instrument. Zaistniała więc możliwość aby rozwinął się on technicznie i stał się bardziej interesujący dla kompozytorów. Przełom XVIII i XIX wieku obfitował w rewolucyjne rozwiązania techniczne dla harfy, których twórcami byli również Polacy – książę Michał Kazimierz Ogiński i Karol Groll. Współczesna harfa pedałowa posiada 46 lub 47 strun nastrojonych diatoniczne w Ces-dur i 7 pedałów, służących do przestrajania 44 strun o jeden lub dwa tony, co umożliwia używanie wszystkich tonacji.
Harfa celtycka – instrument wywodzący się z terenów dawnej Irlandii i Anglii. Znacznie mniejszy i masywniejszy od klasycznej harfy. W ostatnich czasach harfa celtycka znów budzi zainteresowanie wykonawców i uczniów.
Anna Sikorzak-Olek, Magdalena Rostworowska
PROGRAM
- Ignaz Pleyel (1757-1831) Pollon in C – dur
- Pollon in F – dur
- Pollon in C – dur
- K. Szydłowiec Walzer
- Autor nieznany Temat z wariacjami
- John Thomas (1826-1913) L’Esperance Mazurka dedykowany księżnej Annie Czartoryskiej
- Marcel Tournier (1879-1951) U źródła w lesie
- Maciej Małecki (1940-) W ateńskim gaju
Słowo i muzyka: Anna Sikorzak-Olek – harfa
Kierownictwo artystyczne cyklu: prof. Andrzej Zieliński
Anna Sikorzak-Olek – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od wielu lat prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Jako pierwsza w Polsce wykonała i nagrała koncerty Tadeusza Paciorkiewicza, Piotra Mossa, Mikołaja Hertela, Marcela Grandjany, Stanisława Moryty, Marty Ptaszyńskiej, Jerzego Maksymiuka, Bogusława Schaeffera, Marcelego Popławskiego, Aleksandra Tansmana, oraz koncerty na harfę elektryczną: Macieja Małeckiego i Elżbiety Sikory. Anna Sikorzak-Olek dokonała wielu nagrań archiwalnych dla TVP i Polskiego Radia. Jako kameralistka występuje w duetach z fletem, obojem, sopranem, na dwie harfy i z perkusją. Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową. Ma w swoim dorobku kilkanaście płyt z muzyką klasyczną (w tym dwie nominowane do nagrody Fryderyków), jak również płyty z muzyką filmową i jazzową Zbigniewa Preisnera, Michała Lorenca, Pawła Szymańskiego, Andrzeja Jagodzińskiego, Macieja Zielińskiego i Jacka Ostaszewskiego. Anna Sikorzak-Olek jest również pedagogiem. Zajmuje się promowaniem nauczania początkowego na harfie celtyckiej w Polsce. W roku 2010 stworzyła Stowarzyszenie „Harfa Dzieciom” i Wydawnictwo Muzyczne „Polska Muzyka Harfowa”.
foto: Andrzej Michałowski/Pałac w Jabłonnie