Raport z Arabii

Ambasador Krzysztof Płomiński, autor książki

„Arabia incognito” to raport polskiego ambasadora, czyli notatki z lat czterdziestu, które zmieniają chwile w fascynującą opowieść o świecie dyplomacji. Dyplomacji w świecie leżącym na styku Azji, Europy i Afryki, świecie który jest kolebką wielkich starożytnych cywilizacji oraz trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Ambasador Krzysztof Płomiński, autor książki, na trwałe związał się z tym rejonem świata w połowie XX wieku. Tuż po ukończeniu Wydziału Prawa na Uniwersytecie Łódzkim oraz specjalistycznych studiów w moskiewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO), przeszedł wszystkie urzędnicze szczeble w korpusie dyplomatycznym MSZ. Pracował na placówkach w Libii, Jordanii, Iraku i Arabii Saudyjskiej. Od najzwyklejszego referenta ministerstwa do ambasadora w Bagdadzie i Rijadzie oraz dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu.

Arabia incognito

W swej książce opisuje sprawy ważne, dodając wiele ciekawostek i anegdot dotyczących takich tematów jak wielotysięczna obecność Polaków w krajach arabskich w okresie PRL, odbudowa stosunków z Izraelem w przełomie transformacji, brawurowej, spektakularnej i wysoce korzystnej dla interesów naszego państwa akcji wywiadu w Iraku, ewakuacji polskich obywateli wraz z personelem irackiej ambasady RP oraz ważnym dla stosunków międzynarodowych przejęciem odpowiedzialności za interesy USA.

Wiele fragmentów (i pozytywnych, i gorzkich) dotyczy konkretnych spraw gospodarczych, w tym często wielomilionowych interesów, realizowanych w odmiennym kulturowo środowisku. Bieżącym wydarzeniom towarzyszą refleksje historyczne i przemyślenia na temat uwarunkowań bezpieczeństwa regionalnego, konfliktów, terroryzmu, migracji i polityki Zachodu.

Arabia incognito

Końcowy rozdział zawiera rys historyczny i unikatowe uwagi Autora na temat Półwyspu Arabskiego od czasów najdawniejszych, gdy królowała tam zielona „rajskość”, a dzisiejsza Zatoka Perska stanowiła dolinę wielkich rzek i była miejscem opisywanego w Starym Testamencie sumeryjskiego raju, aż po czasy najnowsze, w których ukształtowało się „naftowe” państwo saudyjskie.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *