Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO poszerzono o 19 nowych wpisów. Dodano cztery dobra przyrodnicze, trzy mieszane i dwanaście dóbr kultury. Wśród tej ostatniej grupy znalazło się GöbekliTepe, czyli tajemnicze wykopalisko zlokalizowane w Turcji.
GöbekliTepe położone jest w górach Germuş w południowo-wschodniej Anatolii. W 1995 r. rozpoczęto tu badania archeologiczne. Trwają one do dziś i wciąż są obiektem wielkiego zainteresowania archeologów, geologów i innych badaczy z całego świata.
Najstarsza świątynia na świecie?
Dlaczego GöbekliTepe jest tak interesujące? Prawdopodobnie to właśnie tam zlokalizowane jest najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka. Badacze oceniają jego wiek na co najmniej 12 tys. lat! O zawrót głowy przyprawia także rozmach budowli. Do dziś udało się odkopać i wstępnie poznać zaledwie 4 struktury, lecz badania geofizyczne pozwalają sądzić, że jest ich aż 16.
Historia ludzkości pisana na nowo
Odkrycie zawartości GöbekliTepe zmienia całkowicie wiedzę naukową o człowieku tamtych epok. Wcześniej sądzono, że ludzie ówcześni nie budowali miejsc kultu, a przede wszystkim nie byli w stanie przeprowadzić zorganizowanej budowy. Odnaleziona świątynia świadczy jednak o umiejętności podziału pracy i wiedzy inżynieryjnej, którą musieli posiadać budowniczy GöbekliTepe.
Zagadkowe płaskorzeźby
Ostatnie doniesienia archeologiczne świadczą o tym, że GöbekliTepe była nie tylko świątynią, ale także stanowiła ośrodek astronomiczny. Dowodem na to mają być zaawansowane badania interdyscyplinarne, wykorzystujące najnowsze technologie, w rezultacie których doszło do zinterpretowania zwierzęcych płaskorzeźb jako znanych w starożytności konstelacji. Badacze wysuwają także daleko idącą teorię, że na nieodkopanych jeszcze elementach może znajdować się data, od której liczono czas.
MG
Zobacz też: Tajemnice świątyni GöbekliTepe