Słoikowe technologie

Krok po kroku, przedłużamy okres przydatności do spożycia

Z rozdziału na temat przetwarzania owoców i warzyw, zabieramy na czas niniejszej odsłony informacje związane z nazwiskiem Pasteur i Weck. Od pierwszego, dla przypomnienia, pochodzi pasteryzowanie, czyli metoda utrwalania w temperaturze nieco poniżej 100⁰C wrażliwych na działanie ciepła produktów, zaś wekowanie oznacza zagotowywanie w specjalnych naczyniach (wiwat słoiki!) żywności przeznaczonej do konserwowania; naczynia winny mieć pokrywkę z gumową uszczelką i specjalną sprężynką lub nakrętki szczelnie przywierające do naczynia.

Prawidłowo zawekowana żywność teoretycznie jest przydatna do spożycia na czas nieokreślony, w praktyce – na kilka miesięcy, czasami lat. To doprawdy znakomity wynalazek, który wśród różnych innych sposobów na przedłużanie okresu spożycia przetworów uchodzi za najmłodszy, bo ma dopiero historię trochę więcej niż stuletnią. Ale wynalazek ten nie ma sobie równych i sprawdza się w przypadku większości produktów owocowo-warzywnych oraz mięsnych.

Bo w zasadzie można wekować wszystko.

Pełne wydanie materiału dostępne będzie na Festiwalu Słoików Świata oraz Festiwalu Owoców i Warzyw Świata w dniach 25-28 września br. w Muzeum Techniki i Przemysłu, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *