W oczekiwaniu na kawę z widokiem „Varso Tower”

Warszawa

Warszawa

Warszawa rośnie w zawrotnym tempie, ale jak ma być inaczej. Życie też toczy się tu szybciej, niż kilka kilometrów za nią. Aktualnie w Warszawie mamy prawie 6 mln m² biur, a do 2020 roku pojawi się liczba zwiększona o 1,5 miliona powierzchni biurowej.

Rozglądając się wśród warszawskich dzielnic, najwięcej biurowców powstaje nie w centrum stolicy, a na warszawskiej Woli. Tu od trzech lat funkcjonuje najwyższy biurowiec w Warszawie „Warsaw Spire”.

Gigantyczne wieżowce z tygodnia na tydzień pną się ponad stołeczny smog. Jednym z nich jest 310 metrowy „Varso Tower” zaprojektowany przez Normana Fostera, brytyjskiego architekta, założyciela międzynarodowego biura architektonicznego Foster and Partners z siedzibą w Londynie. Twórcy między innymi nowego stadionu na Wembley czy madryckiego wieżowca „Torre Caja Madrid”. Budynek „Varso Tower” będzie najwyższym drapaczem chmur w Unii Europejskiej.

Na zachód od centrum powstają też „Mennica Legacy Tower” – 140 metrów wysokości oraz zaawansowany technologicznie trzywieżowy kompleks „The Warsaw Hub” – dwie wieżepo 130 metrów i jedna 85-metrowa. Budowle te zaprojektował Andrzej M. Chołdzyński, twórca między innymi budynku Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i kilku stacji metra w Warszawie.

W bliskiej lokalizacji, tuż przy rondzie Daszyńskiego, trwają prace budowlane ostatniego etapu „Generation Park”, ze 140 m wieżą. W 2021 roku ma być ukończony wieżowiec „Warsaw UNIT” (dawniej „Spinnaker”). W planach w tym rejonie jest też inwestycja „Towarowa 22”, zaprojektowany z dużym rozmachem, olbrzymi kompleks biurowy.

Warszawa rośnie jak przysłowiowe grzyby po deszczu, choć wokół susza.

(MG)
foto: Mirosław Gleb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *