Współzałożyciel NIGDY WIĘCEJ laureatem Nagrody Praw Człowieka

Współzałożyciel NIGDY WIĘCEJ laureatem Nagrody Praw Człowieka

Współzałożyciel Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” Rafał Pankowski został uhonorowany tegoroczną Nagrodą Praw Człowieka im. Paula Ehrlicha i Gunthera K. Schwerina.

Wyróżnienie zostało ustanowione w 1998 r. przez amerykańską Ligę Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) w celu uhonorowania osób walczących z antysemityzmem w Europie. Dyrektor ADL ds. europejskich Andrew Srulevitch wręczył nagrodę podczas wizyty w Polsce 6 lutego 2019 r.

Za swój wkład w walkę z antysemityzmem i ksenofobią laureat wyróżnienia był wielokrotnie atakowany. 24 stycznia 2019 r. w kanale TVP Info (prowadzący: M. Ogórek i R. Ziemkiewicz) nazwano Pankowskiego „jedną z najbardziej nikczemnych person”, która „oskarża Polaków o faszyzm, jeździ po całym świecie i opowiada kocopały o polskim antysemityzmie”, należy do „najgorszego sortu Polaków, którzy żyją z nienawiści do własnej ojczyzny”. W związku z tymi wypowiedziami Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar złożył do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji protest przeciwko kolejnemu przypadkowi mowy nienawiści w mediach publicznych.

Dr hab. Rafał Pankowski jest profesorem socjologii w Collegium Civitas, w 2018 r. opublikował szeroko komentowany artykuł na łamach „Israel Journal of Foreign Affairs” na temat dyskursu antysemickiego w polskich mediach i polityce. Współpracował także z wieloma organizacjami eksperckimi i placówkami akademickimi, m.in. z londyńskim Chatham House, wiedeńskim Instytutem Nauk o Człowieku oraz Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Chulalongkorn w Bangkoku.

W 2018 r. nowojorski tygodnik „The Algemeiner” umieścił go na ogłaszanej corocznie liście stu osób mających pozytywny wpływ na życie żydowskiej społeczności w świecie. W tej samej edycji listy wyróżniono w taki sposób m.in. aktorkę Sharon Stone, księcia Williama i dyrygenta Zubina Mehtę. Rafał Pankowski został doceniony za konsekwentne działanie przeciwko antysemityzmowi i rasizmowi.

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest powstałą w 1996 roku niezależną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. Muzyka Przeciwko Rasizmowi i Wykopmy Rasizm ze Stadionów.

źródło: Gazeta. Dziennik Polonii w Kanadzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *