Wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” w Muzeum Literatury

August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

Nie lada gratka dla koneserów sztuki. W siedzibie głównej Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zaprezentowano wystawę „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. To druga edycja Projektu Zamoyski 2017-2021, prowadzonego we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest współfinansowana z budżetu Mazowsza.

„August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” to realizowana w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie wystawa, która po raz pierwszy na tak szeroką skalę prezentuje sylwetkę i dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, tworzącego przede wszystkim na emigracji – we Francji i w Brazylii.

Realizacja tej ekspozycji jest związana z finalizacją umowy i zakupu przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rzeźb Augusta Zamoyskiego, znajdujących się dotąd w niewielkim Muzeum w Prieure des Granges-Sylvanes na południu Francji. Rzeźby stały się częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Kolekcja liczy blisko 90 rzeźb, pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Augusta Zamoyskiego. Samorząd województwa mazowieckiego współfinansuje ten projekt w wysokości 242 tys. zł.

Koncepcja wystawy zakłada prezentację archiwum wraz z dorobkiem twórczym artysty w ujęciu problemowym, ujawniającym źródła inspiracji i koncentrującym się na głównych tematach jego sztuki. Na wystawie można zobaczyć szeroki wybór z archiwum artysty, m.in.: szkicowniki, korespondencję z wybitnymi postaciami epoki, pamiątki zarówno osobiste, jak np. XIX-wieczne rękopisy Ferenca Liszta i Roberta Schumanna. Rewelacją na skalę światową z pewnością okażą się odnalezione w archiwum i przygotowane do prezentacji filmy kręcone przez Augusta Zamoyskiego amatorską kamerą wąskotaśmową.

Rzeźby wraz z prezentacją bogatego archiwum Augusta Zamoyskiego będą eksponowane w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza od 5 grudnia 2019 roku do 17 maja 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *