Wyzwanie wiatrowe – pomysł wart milion złotych

NCBR ogłasza pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie

NCBR ogłasza pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłasza niezwykłą inicjatywę – pierwszy z projektów: WIELKIE WYZWANIE – ENERGIA. Formuła tego przedsięwzięcia zakłada rzucenie polskim inżynierom i pasjonatom technologicznego wyzwania, rozwiązującego ważny problem społeczny, do realizacji którego zgłosić może się każdy, kto ma super pomysł. Będzie tylko jeden zwycięzca, który otrzyma… milion złotych nagrody. Pierwsze wyzwanie to wytwarzanie i magazynowanie energii wiatrowej przez przydomowe elektrownie.

Grand Challenge to unikalna formuła konkursu zapoczątkowana w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). NCBR w porozumieniu z ekspertami naukowymi stawia wyzwanie, które jest technologiczną odpowiedzią na konkretny problem społeczny. Do rozwiązania zaprasza szerokie grono uczestników – od naukowców i przedsiębiorców, przez studentów i koła studenckie, po zespoły „garażowych” wynalazców i pasjonatów – dzięki niskiemu progowi wejścia do rywalizacji każdy ma szansę na udział. Podczas wielkiego wydarzenia finałowego, które odbędzie się na jesieni 2020 roku, zostanie wybrany zwycięzca (bądź zwycięski zespół), który otrzyma milion złotych nagrody.

Na czym zatem przez najbliższy rok będą koncentrować się zespoły konstruktorów? Wyzwaniem konkursowym będzie opracowanie kompaktowego, przydomowego urządzenia, zdolnego do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób, w założonym okresie czasu. Urządzenie będzie musiało być przystosowane do wykorzystania wiatru małych prędkości oraz turbulentnego tj. cechującego się dużą zmiennością prędkości i kierunku. Ponadto koniecznością będzie przystosowanie go do wykorzystania przez użytkowników indywidualnych.

Dzięki postawieniu takiego wyzwania, NCBR dąży do ograniczenia smogu i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. Opracowane w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych.

Więcej informacji dot. inicjatywy dostępnych jest na stronie: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *