Zapraszamy do Domu Mendelsohna | 12-14 kwietnia 2019 r.

Fundacja BORUSSIA i Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” zapraszają w nadchodzący weekend do DOMU MENDELSOHNA (ul. Zyndrama z Maszkowic 2, Olsztyn).

Piątek, 12 kwietnia godz. 19.00 | Dom Mendelsohna

Koncert HARMIDORIUM

Harmidorium to grupa obiektów, które swą substancją materiałową przywodzą na myśl betonowe bloki. Łączy je idea antropomorficzna, kształtem przypominają ponadnaturalne ludzkie(?) głowy. Łączy je też soniczna natura. Każdy z nich posiada zdolność wytwarzania dźwięku. Obiekty, budzone ruchami nad sensorami, zaczynają drżeć. Martwe betonowe bloki ożywają. Ich wewnętrzny głos materializuje się. Wibruje. Potrąca cząsteczki powietrza, a te trafiają do naszych uszu. Inherentna energia betonowych form, uwolniona, wnika w ciało słuchaczy. Na poziomie symbolicznym – budzi do życia.

betonowe formy // Adam Smoczyński
ruch sensoryczny // Izabela Kościesza
monoctone // Jarek Kordaczuk

 

Sobota, 13 kwietnia godz. 16.00 | Dom Mendelsohna

Spotkanie organizacyjne Klubu Tygodnika Powszechnego

W imieniu inicjatorów zapraszamy na spotkanie organizacyjne Klubu Tygodnika Powszechnego w Olsztynie.

Na terenie Polski kluby działają od ponad 10 lat, organizując m.in. spotkania z zapraszanymi gośćmi i rozmowy na aktualne, ważne tematy, poruszane na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Zapraszają również do wspólnego czytania wybranych książek, a potem na dyskusję na ich temat – jednym słowem chodzi o prawdziwą rozmowę.

W najbliższą sobotę w Domu Mendelsohna będziemy rozmawiać o przyszłej działalności klubu w Olsztynie. Pierwsze spotkanie – o czym chcemy m.in rozmawiać na spotkaniu organizacyjnym – planowane jest w 2. połowie maja. Klub ma formułę otwartą – można włączyć się aktywnie lub być sympatykiem.

 

Niedziela, 14 kwietnia godz. 16.00 | Dom Mendelsohna

Spotkanie z Michaelem Wieckiem, autorem „Miasta utraconego”

Zapraszamy na spotkanie z Michaelem Wieckiem, urodzonym w 1928 roku w Królewcu skrzypkiem o niemiecko-żydowskich korzeniach, autorem książki „Miasto utracone. Młodość w Königsbergu w czasach Hitlera i Stalina”.

Rodzinie autora wspomnień udało się przeżyć wojnę w Królewcu. W 1948 roku wyjechali do radzieckiej strefy okupacyjnej Niemiec, a następnie do Berlina Zachodniego, gdzie Michael Wieck ukończył konserwatorium. Został koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej w Stuttgarcie oraz pierwszym skrzypkiem Radiowej Orkiestry Symfonicznej.

Za działalność na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego otrzymał Otto Hirsch Medal, został także odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

W rozmowie weźmie udział prof. Ruth Leiserowitz. Prowadzenie: Kornelia Kurowska. Fragmenty książki przeczyta Grzegorz Gromek.

Spotkanie z tłumaczeniem na język polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *