Antonio Tajani nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

Antonio Tajani (EPP) wygrał wybory w czwartej turze uzyskując 351 głosów. Jego kontrkandydat, Gianni Pittella (S&D, IT),  zdobył 282 glosy.

Wyniki w czwartej turze:

  1. Antonio Tajani (EPP, IT) 351
  2. Gianni Pittella (S&D, IT) 282

Oddano 713 głosów, w tym 633 ważne, 80 posłów wstrzymało się od głosu.

Żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości ważnie oddanych głosów w trzech poprzednich turach wyborów na przewodniczącego Parlamentu we wtorek.

Procedura wyborcza

Głosowanie na przewodniczącego Parlamentu jest tajne. Możliwe są czterech tury wyborów. Kandydaci mogą wycofać się z udziału w wyborach. Przed drugim i trzecim głosowaniem do wyścigu o fotel przewodniczącego mogą dołączyć nowi kandydaci. Czwarta tura głosowania rozpocznie się o 20.00.

Jeśli żaden kandydat nie zdobędzie bezwzględnej większości ważnie oddanych głosów w pierwszych trzech głosowaniach, do czwartej tury przechodzą dwaj kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów w trzeciej turze. Do wygranej wystarczy wtedy zwykła większość głosów.

Prezentacje kandydatów

Wybory na nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego rozpoczęły się serią trzyminutowych wystąpień programowych sześciu kandydatów. Przedstawili oni swoje wizje przewodniczenia Parlamentowi przez najbliższe dwa i pół roku. Kandydat ALDE, Belg Guy Verhofstadt wycofał swoją kandydaturę przed głosowaniem. Posłowie przystąpili następnie do głosowania w pierwszej turze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *