Brazylia: Obchody dwusetnej rocznicy odzyskania niepodległości

JE Haroldo de Macedo Ribeiro – Ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce

W Brazylii rozpoczęły się dziś uroczyste obchody dwusetnej rocznicy odzyskania niepodległości. 7 września 1822 roku, Piotr I (zwany w Brazylii Dom Pedro) ogłosił niepodległość Brazylii, a 12 października został ogłoszony jej cesarzem.

Z tej właśnie okazji ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce, JE Haroldo de Macedo Ribeiro, za pośrednictwem Stowarzyszenia Polskich Mediów, przekazał kilka słów do polskich obywateli.

W swojej wypowiedzi wspomniał on o współczesnej wielkości Brazylii, o jej pięknie oraz kolorycie kulturowym przypominając, że w historii jej dwustuletniego rozwoju duży udział mieli emigranci z innych kontynentów, w tym z Europy.

Wśród tych przybyłych z za „wielkiej wody”, znaleźli się też Polacy. Rolnicy, inżynierowie, architekci, artyści, wszyscy oni przyczynili się do rozwoju jednej z największych gospodarek na świecie. Dziś Polacy stanowią 1% 250-cio milionowej populacji Brazylii.

– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że w Brazylii mamy drugą, co do wielkości polonijną społeczność poza Europą. Są oni (Polacy) inspiracją, do tak silnej przyjaźni – powiedział ambasador.

Na zakończenie wypowiedzi JE Haroldo de Macedo Ribeiro złożył serdeczne życzenia pokoju i pomyślności zarówno dla Brazylijczyków jak i dla całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *