Czułe grypsy inspiracją biografii

Od prawej: Robert Lesiński, prowadzący spotkanie, Marek Książek, autor biografii, Jarosław Borodziuk, aktor (czytał fragmenty książki)
Od prawej: Robert Lesiński, prowadzący spotkanie, Marek Książek, autor biografii, Jarosław Borodziuk, aktor (czytał fragmenty książki)

Ukazała się biografia legendarnego już olsztyńskiego fotografika Wacława Kapusto. Autorem jest Marek Książek, olsztyński dziennikarz i literat.

– Pomysł na tę książkę zrodził się przez przypadek – mówi Marek Książek. – Jesienią 2016 roku podczas wizyty u Wacława Kapusto „zgadaliśmy się”, że żona Wacława – Genowefa nadal przechowuje liściki, a właściwie grypsy Wacława do niej, pisane w okresie narzeczeńskim z aresztu NKWD, w którym on został osadzony po wojnie. Jak przeczytałem, o czym oni do siebie pisali, to pomyślałem, że będzie to fajny materiał na… romans – dodaje Marek Książek. – Uznałem, że będzie to wartość, którą warto byłoby pokazać w biografii o człowieku. Bo do tej pory publikacje o Wacławie Kapusto traktowały o nim, jako o fotoreporterze – legendarnym, ale tylko fotoreporterze. Ja chciałem pokazać go przede wszystkim jako człowieka.

Zbieranie materiałów do publikacji trwało rok. Gdy książka była gotowa do druku, 19 marca 2018 roku jej bohater zmarł w olsztyńskim szpitalu. Kilka dni przed odbiorem gotowej książki z drukarni zmarła również Genowefa Kapusto.

Promocja książki zatytułowanej „Wacław Kapusto w obiektywie życia” odbyła się w 17 stycznia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Wydawcą jest olsztyńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”.

Zobacz także: Polowanie na celebrytów

źródło: olsztyn24.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *