Dziennikarze wybrali Dziennikarza Roku

Bertold Kittel Dziennikarzem Roku 2018 (fot. Adam Jagielak)
Bertold Kittel Dziennikarzem Roku 2018 (fot. Adam Jagielak)

Tytuł Dziennikarza Roku 2018 zdobył Bertold Kittel z TVN i TVN 24. To jedyna nagroda w polskich mediach, którą przyznają sami dziennikarze.

Na wtorkowej (11 grudnia) gali finałowej Grand Press 2018 ogłoszono też wyniki konkursu na najlepsze materiały dziennikarskie roku i laureatów nagród specjalnych.

Tytuł Dziennikarza Roku to wyróżnienie za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu.

Bertold Kittel wygrał w cuglach. Za nim byli: Andrzej Stankiewicz z Onetu, Grzegorz Głuszak z ”Superwizjera” TVN, Konrad Piasecki z TVN 24, Bianka Mikołajewska z Oko.press.

– Dziennikarstwo śledcze nie jest aż tak spektakularnym dziennikarstwem jak dziennikarstwo telewizyjne, przeprowadzanie wywiadów bądź celebrytoza. Pamiętam, wiele lat temu, gdy zaczynał się konkurs Grand Press, wtedy zawsze Dziennikarza Roku wygrywali dziennikarze telewizyjni, którzy byli bardziej celebrytami. Później to się zmieniło, aż dożyłem czasu, kiedy właściwie wyłącznie dziennikarze śledczy są w czołówce tego wspaniałego konkursu, co świadczy o tym, że taką mrówczą pracą zaistnieliśmy w świadomości ludzi jako prawdziwi dziennikarze. Wiele lat musieliśmy przekonywać naszych szefów, że to jest naprawdę ważne, wartościowe, że czasem trzeba dłużej nad jakimś tekstem popracować – mówił, odbierając nagrodę, Bertold Kittel.

– Kiedy przystępowaliśmy do tego reportażu, wiedzieliśmy doskonale o tym, że potrzebny jest nam czas, że nie możemy się spieszyć, że musimy wyczekać na pewne sytuacje. To trwało trochę czasu. Realizacja tego materiału trwała ładnych kilka miesięcy. On dzięki temu pokazuje losy grupy neonazistów, którzy prowadzą nas przez te zamknięte, zaklęte neonazistowskie rewiry i pokazują wiele rzeczy, które być może umykają w tej dyskusji nad urodzinami Hitlera. Przecież mamy wielkie imprezy o charakterze nacjonalistycznym, gdzie uczestnicy – w liczbie kilkuset – pokazują gest hitlerowskiego pozdrowienia, co dla wielu z państwa było niezrozumiałe: jak można jednocześnie być patriotą i hołdować tego typu ideologii – mówił Dziennikarz Roku 2018.

– Ten materiał wzbudził szaloną wściekłość u pewnych osób – zarówno najważniejszych polityków w kraju, jak i pewnych osób związanych ideologicznie z kręgami nacjonalistycznymi – podkreślił Bertold Kittel. – Władza za ten materiał chciałaby widzieć nas w więzieniu. Piotra Wacowskiego oskarża się o przestępstwo, którego nie popełnił. Na nas spływa fala nienawiści w internecie, różnego rodzaju pogróżki, groźby, wyzwiska itd. – dodał.

Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego

W 2015 roku magazyn „Press” w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego ustanowił Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Otrzymuje ją dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą. W tym roku laureatem został Mirosław Żukowski z „Rzeczpospolitej”.

Laureaci nagród specjalnych

Grand Press Economy – nagrodę dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów – otrzymał Maciej Głogowski z Tok FM.

Grand Press Digital – nagrodę dla dziennikarza bądź redakcji/zespołu za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej – otrzymał Onet.

Laureaci nagród Grand Press

Na gali wręczono także nagrody Grand Press za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. Na konkurs wpłynęły w tym roku 693 prace. Do finału przeszły 53 materiały.

Kategoria NEWS: Cykl „Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego” – Mateusz Baczyński, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy, Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) dotarli do akt śledztwa w sprawie afery taśmowej i ujawnili m.in., że kelnerzy zeznali, iż na jednej z nagranych taśm przyszły premier miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy.

Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE: „Polscy neonaziści” – materiał Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego („Superwizjer” TVN 24, TVN): dziennikarze ujawnili, co się dzieje na spotkaniach polskich neonazistów i jak świętowano rocznicę urodzin Hitlera.

Kategoria PUBLICYSTYKA: „Państwo prywatnej zemsty” – Andrzej Stankiewicz („Tygodnik Powszechny”) pokazuje, że Jarosław Kaczyński pozwolił swoim ludziom używać państwa do osobistego rewanżu.

Kategoria REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY: „Zbrodnia na skrzyżowaniu w Jičínie” – reportaż Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza („Ale Historia – Gazeta Wyborcza”) o długo ukrywanym, wstydliwym dla Polaków epizodzie z 1968 roku, gdy nasze wojska weszły do Czechosłowacji.

Kategoria REPORTAŻ RADIOWY: „Człowiek, którego nie znałem” – reportaż Katarzyny Michalak (Radio Lublin) opowiadający o tym, jak wnuk Ludwika Czugały, współzałożyciela UMCS, szuka prawdy o swoim dziadku, który został zabity przez żołnierzy wyklętych.

Kategoria REPORTAŻ TELEWIZYJNY/WIDEO: Cykl: „25 lat za niewinność” „Utracona młodość Tomasza Komendy” – reportaże Grzegorza Głuszaka („Superwizjer” TVN 24, TVN) opowiadające o tym, jak błędna decyzja sądu spowodowała, że niewinny 23-latek trafił do więzienia i spędził w nim 18 lat.

Kategoria WYWIAD: „Oskarżony, sędzia Tuleya” – wywiad Donaty Subbotko („Magazyn Świąteczny – Gazeta Wyborcza”) z sędzią Igorem Tuleyą o jego karierze, rodzinie i zderzeniu z aparatem państwa.

Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE: Cykl o imporcie antracytu wydobywanego w okupowanym Donbasie – Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”) opisują, jak wygląda antracytowy biznes i jakimi drogami węgiel z Donbasu trafia do Unii Europejskiej.

W tym roku w jury zasiadali: Katarzyna Buszkowska (Radio Zet), Kamila Ceran (Tok FM), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Renata Gluza („Press”), Katarzyna Janowska (Onet), Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”, „Dziennik Łódzki”), Edward Miszczak (TVN i Discovery), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (Grupa RMF), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski („Polityka”).

źródło: Press

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *