Grudzień w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT

Rozpoczął się grudzień, a do końca roku Muzeum Techniki i Przemysłu NOT przygotowało jeszcze wiele atrakcji!

mtip_not

11 grudnia 2015r. (piątek) o godzinie 12.00 otwieramy wystawę „OBLICZYĆ OBRAZ” – HISTORIA CYFROWYCH APARATÓW FOTOGRAFICZNYCH Z LAT 1995-2005.

W grudniu 2015r mija 40 lat od skonstruowania prototypu przenośnego aparatu cyfrowego. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Sejneńskiej, które posiada największą w Polsce kolekcję muzealną cyfrowych aparatów fotograficznych. Niezwykłym uzupełnieniem wystawy będzie pokaz zdjęć rentgenowskich ukazujących szczegóły budowy prezentowanych aparatów.

17 grudnia 2015r. (czwartek) o godzinie 11.00 otieramy wystawę: „TWÓRCY – TECHNIKA – SPOŁECZEŃSTWO. 2015 – ROK JUBILEUSZOWY ZRZESZANIA SIĘ POLSKICH INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW”.

Ekspozycja prezentować będzie dorobek polskich techników, inżynierów i naukowców – ich udział w rozwój Polski pod zaborami oraz w odbudowie kraju po wojnach światowych. Wystawa obejmować będzie biogramy wybitnych postaci (wśród proponowanych znajdą się: Hipolit Cegielski, Ernest Malinowski, Ignacy Mościcki, Jan Czochralski, Kazimierz Gzowski, Stefan Drzewiecki, Kazimierz Prószyński, Stefan Bryła i inni).

Szczególny akcent zostanie położony na wkład polskiej nauki i techniki do dorobku światowego.

Za początek zrzeszania się polskich inżynierów przyjmuje się 1835 rok, kiedy to generał Józef Bem założył w Paryżu Towarzystwo Politechniczne Polskie. 180 rocznica tego wydarzenia, obchodzona właśnie w 2015 roku, jest świętem stowarzyszeń naukowo – technicznych w kraju i za granicą. W roku 2015 przypada również 110 lat Warszawskiego Domu Technika – gmachu, który zbudowany z inicjatywy Stowarzyszenia Techników w Warszawie miał odpowiadać potrzebom Stowarzyszenia i być miejscem ześrodkowującym w sobie życie towarzyskie członków i jednocześnie pełniąc zadania naukowe i techniczne. Te zadania gmach spełnia do dziś. Obchodzony jest również Jubileusz 70-lecia Naczelnej Organizacji Technicznej, która od początku swego istnienia włączyła się w odbudowę zrujnowanej gospodarki narodowej i zajęła się kształceniem kadr inżynierskich zdziesiątkowanych podczas wojny. Dziś federacja współdziała z członkowskimi stowarzyszeniami w kraju i za granicą promując twórców techniki, oddziałuje na naukę i technikę oraz wspiera innowacyjność polskiej gospodarki. Rok 2015 to także Jubileusz dla Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, które obchodzi swoje 60 lecie. Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce popularyzująca dorobek kultury materialnej, dorobek twórców techniki, wkład polskich inżynierów w rozwój światowej i polskiej cywilizacji. Muzeum gromadzi eksponaty, będące dziełem wynalazców oraz pokazujące rozwój gałęzi gospodarki, który bez dokonań twórców techniki byłby niemożliwy.

Serdecznie zapraszamy !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *