Hipoalergiczni: Czy możemy utrzymać styl życia zero waste w czasach pandemii?

Każdy zerołejster wie, że zdrowie ma zawsze pierwszeństwo przed zero waste. Ale nawet podczas pandemii możemy pozostać wierni naszym wartościom i stosować wiele z dotychczasowych nawyków bez narażania zdrowia i bezpieczeństwa.

Czy wielorazowe naczynia i opakowania są bezpieczne? Czy nie lepiej używać jednorazowych?

Mydło i ciepła woda skutecznie zabijają koronawirusy, a także inne wirusy i bakterie. Zmywając naczynia ręcznie stosujcie się do zaleceń WHO dotyczących mycia rąk – powinno ono trwać 20-40 sekund. Zmywarki do naczyń, zarówno te przemysłowe używane w gastronomii, jak i domowe zapewniają jeszcze skuteczniejszą ochronę z uwagi na wysoką temperaturę i długi czas pracy. Vineet Menachery, mikrobiolog z Uniwersytetu w Teksasie stwierdził: “Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek wirus przetrwał umycie w zmywarce”.

Co do opakowań na zakupy, naszym zdaniem własny koszyk, woreczki i słoiki są bezpieczniejsze od zrywek i toreb oferowanych w sklepie i dotykanych przez wielu ludzi. Podobnego zdania jest Ministerstwo Zdrowia, który opublikował zalecenia dotyczące zakupów na stronie pacjent.gov.pl. Rozumiemy jednak, że w sklepach z obsługą, sprzedawcy mogą czuć się bezpieczniej pakując nam towar do sklepowych jednorazówek. Ich komfort warto wtedy uszanować.

Profesor Menachery dodaje: “Jest bardzo mało prowdopodobne, aby wirus przeniósł się z jednej osoby na drugą przez wielorazową płócienną torbę na zakupy“. Na wszelki wypadek torby warto po użyciu uprać.

Więcej na hipoalergiczni.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *