Koncert Pamięci Sławka Gołaszewskiego

52UM z Robertem Brylewskim, Vienio z P.K.P. Trio i gośćmi specjalnymi (Tomek Lipiński, Robert Matera) w premierowym wykonaniu projektu „Profil pokoleń” oraz zespół Miood uczczą pamięć Sławka Gołaszewskiego, jednego z najważniejszych propagatorów kultury alternatywnej w Polsce.

Na imprezę zapraszają Narodowe Centrum Kultury , Fundacja Promocji Kultury W To Mi Graj oraz klub Fugazi.

Koncert odbędzie się 16 grudnia 2015 roku w warszawskim klubie Fugazi, przy ulicy Mińskiej 65. Początek o 18.30. Koncert poprowadzi Mirek „Maken” Dzięciołowski i będzie on streamingowany przez Radio eNCeK.

Wstęp na imprezę jest wolny!

Plakat_Face460

Zmarły 16 lipca 2015 roku Sławek Gołaszewski był jednym z najważniejszych postaci polskiej sceny alternatywnej. Z wykształcenia filozof, przez lata prowadził w radiowej Trójce kultową audycję „Pieśni wędrowców”, w której w magiczny sposób opowiadał o reggae i rastafarianiźmie. Współtworzył zespoły Izrael, Kultura, Armia, pisał książki (najsłynniejsza to „Reggae Rastafari”), ale także teksty dla Habakuka, tworzył projekty muzyczne Asunta, Maxidap, działał też jako Audiomara.

Wybór muzyków koncertu pamięci Sławka Gołaszewskiego nie jest przypadkowy. Wszyscy występujący w nim artyści współpracowali ze Sławkiem.

52UM to powstały w 2001 roku zespół, którego współzałożycielem jest Robert Brylewski, jedna z najbliższych osób związanych z Gołaszewskim. Razem zakładali w latach 80. Izrael i Armię. I chociaż 52UM jest pomysłem duetu Brylewski-Konrad Januszek, to Gołaszewski był jednym z twórców grupy i jej dobrym duchem. 52UM ma na koncie trzy znakomite płyty. Grupa Brylewskiego i Januszeka rzadko występuje, ostatni raz zaprezentowała się w Warszawie półtora roku temu. Koncert w Fugazi muzycy potraktowali wyjątkowo i chcą nadać mu specjalną oprawę.

Vienio to nie tylko jeden z najsłynniejszych polskich twórców hiphopowych i współzałożyciel legendarnej Molesty, ale postać wyjątkowa i czynna na wielu płaszczyznach. Jego działalność nie zna granic, co pokazał wydając płytę „Profil pokoleń”, na której połączył rockową tradycję z hiphopowym flow, a także kręcąc teledyski i filmy (jego film „Przeblaski” o Sławku Gołaszewskim będzie pokazany w Fugazi). Tego grudniowego wieczoru przedstawi specjalną, nigdy wcześniej nie prezentowaną wersję „Profilu pokoleń” , wzbogaconą udziałem składu P.K.P. Trio (Karol Gadzałło i Piotr Gwadera – sekcja rytmiczna o punkowych korzeniach daje mocną podstawę dla żywiołowej improwizacji saksofonu w wykonaniu Piotra ”Łychy” Łyszkiewicza) oraz specjalnymi gośćmi: Tomkiem Lipińskim i Robertem Materą.

Natomiast Miood to debiutant w tym towarzystwie. Wokalistą zespołu jest Szaweł Płóciennik, świetny rysownik, współtwórca komiksu „Moja terapia”, powstałego na podstawie wspomnień Gołaszewskiego i przez niego współtworzona. Poza nim skład zespołu tworzą Grzegorz Januszek (gitara), Szymon Łapiński (bas) i Piotr Januszek (perkusja).

Zespół ma już na koncie debiutancki album „It Could Be Nice”, który ukazał się także w USA na nośniku analogowym nakładem Wiener Records.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *