Kulig wąskotorowy na ferie w Bieszczadach

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Podczas tegorocznych ferii w każda środę i sobotę kursować będzie Bieszczadzka Kolejka Leśna. – Rozpoczynamy 15 stycznia, a ostatni kurs zaplanowaliśmy 22 lutego – poinformował prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński.

– Podobnie jak w latach poprzednich – zimą jeździmy od siedmiu lat – w czasie ferii szkolnych kolejka będzie kursować na trasie Majdan-Balnica-Majdan. Ze stacji w Majdanie skład wyruszy o godz. 11.00. Podróż trwa ok. dwóch godzin – mówił Wermiński.

Zauważył, że fundacja „jest przygotowana do zimowych podróży bieszczadzką wąskotorówką”. – Posiadamy m.in. pług do odśnieżania. Natomiast w parowozowni są odpowiednie warunki pracy – zaznaczył.

Podróże kolejką w zimowej aurze mają nawiązywać klimatem do popularnych kuligów. „Skład liczy zazwyczaj cztery półotwarte wagony. Każdy z nich ogrzewają piecyki. Podróżni sami dbają o dokładanie do nich drewna” – wyjaśnił.

W trakcie ferii możliwe jest również zamówienie pociągu przez grupy zorganizowane w inne dni tygodnia.

W maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku bieszczadzka kolejka wozi turystów w weekendy, a w lipcu i sierpniu – codziennie.

Do 2012 r. zimą kolejka jeździła jedynie na zamówienie. Potem, przez pięć lat, podczas ferii szkolnych kursowała w każdą sobotę. Dwa lata temu BKL oprócz soboty wprowadziła dodatkowy kurs w środę.

W 2019 r. przewiozła 157 tys. pasażerów; najwięcej w swojej historii. Wpływy ze sprzedaży biletów są podstawowym źródłem jej utrzymania. W sezonie letnim jeździ z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km.

Kolejka powstała w 1898 r. Przez wiele lat służyła przede wszystkim do transportu drewna. W 1994 roku ze względów ekonomicznych została wyłączona z eksploatacji. W 1996 r. utworzona została Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która postanowiła utrzymać zabytkową kolejkę.

W tym roku dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach.

Od 11 do 26 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 18 stycznia do 2 lutego – z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 25 stycznia do 9 lutego – z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a od 8 do 23 lutego – z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

źródło: PAP
foto: Bieszczadzka Kolejka Leśna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *