Mikołajki na Krecie

Listopad to świetny okres na wyprawę na Kretę. Początek grudnia też. Upały dawno za nami, ale wciąż można ogrzać się w słońcu. Kąpiel w Morzu Śródziemnym nie grozi odmrożeniami. Woda ma temperaturę około 20 stopni C. Przeciętne temperatury w ciągu dnia w listopadzie często przekraczają 20 st. C, nocą natomiast nie spadają poniżej 12 st. C. Ceny niższe niż w sezonie nie zrujnują nam portfela. A kuchnia jest świetna o każdej porze roku. Mikołajki na Krecie? Czemu nie!

Kreta

Stary port wenecki w Retimno, trzecim co do wielkości (po Heraklionie i Chanii) mieście na Krecie. Tawerny i sklepiki o tej porze roku są zamknięte, miasto jest senne i niemal tylko dla mieszkańców. Retimno jest idealną bazą wypadową dla wycieczek na cieplejsze o kilka stopni południe.

Kreta

Widok z okolic Agios Pavlos na plaże południowego wybrzeża prowincji Retimno. Na wschód od popularnej plaży Preveli z lasem palmowym ciągną się Ligres, Triopetra i Agios Pavlos. Po sezonie senne i kompletnie puste.

Drzewka pomarańczowe, wszechobecne w kreteńskim krajobrazie owocują cały rok.

Biały i niebieski to kolory, które odnajdziemy także na fladze Grecji. Niebieski symbolizuje niebo i wodę, a biały pianę fal morskich, z których zgodnie z mitologią, powstała bogini piękności – Afrodyta. Barwy te nie są tak charakterystyczne dla Krety jak np. dla Santorini, ale odnajdziemy je w wielu miejscach.

Chania. Nabrzeże i piękna dzielnica wenecka. W centrum kadru widoczny Meczet Janczarów. Pozostałości architektury weneckiej i tureckiej. Wspaniałe miejsce na spacer albo posiłek. Budynki obecnie pełnią funkcje tawern, restauracji i kafejek oraz hoteli i pensjonatów.

Gaje oliwne w okolicy miejscowości Falasarna. Drzewa oliwne są jednymi z najstarszych w historii ludzkości. Zbiory zaczynają się zimą: zielone oliwki zbiera się w październiku, czerwone w listopadzie, a czarne w grudniu i styczniu. Zdarza się, że zbiory kończą się dopiero w marcu.

Gałązka oliwna – w starożytności miała zapewnić obdarowanemu siłę i witalność. Oliwa z oliwek, to podstawowy produkt kuchni greckiej, jednej z najzdrowszych na świecie.

Koty są wszędzie i jest ich mnóstwo. Bezdomne zwierzęta to spory problem na Krecie, ale mieszkańcy wyspy starają się dbać o zwierzaki wystawiając im miseczki z wodą i karmą w ustronnych miejscach – pod drzewami, przy kawiarnianych stolikach, przy sklepikach.

Dominującą i oficjalną religią na Krecie jest prawosławie. Stanowi kluczowy element greckiej tożsamości kulturowej i narodowej. Mimo postępującej laicyzacji odsetek mieszkańców deklarujących swoją przynależność do kościoła prawosławnego jest bardzo wysoki. W każdym zakątku Krety możemy zobaczyć małe kapliczki, które są często odwiedzane przez mieszkańców i turystów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *