Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice

Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice

Zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie do oglądania wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”.

Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939–1942. Ocalały dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce, a także odwadze ludzi, którzy uznali je za własne. Mimo że urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie, które podarowali im rodzice – żydowscy i polscy.

Pięć tysięcy z miliona

W Polsce z Zagłady ocalało około pięć tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się ocalonymi dziećmi, często później stawali się ich przybranymi rodzicami. Na ogół prawdę trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili ją przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu. Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne, musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Ci, którym się to nie udało, wciąż mają nadzieję.

Wystawa o życiu

Pomysł opowiadania historii Dzieci Holocaustu za pomocą zdjęć ich żydowskich i polskich rodziców sformułowała przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Joanna Sobolewska-Pyz – sama będąca ocalonym z Zagłady dzieckiem. Zestawienie archiwalnych fotografii ze współczesnymi portretami dodało wspomnieniom dzieci emocjonalnej siły i dopisało aktualne, pozytywne zakończenie. Powstała w ten sposób wystawa o życiu.

więcej: http://www.it.mragowo.pl/wystawa-moi-zydowscy-rodzice-moi-polscy-rodzice,1,4541,pl.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *