4 grudnia br. po raz czwarty przyznano Nagrodę POLIN. Nagrodę przyznaje się osobom, organizacjom i instytucjom, które przyczyniają się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów oraz budowania zrozumienia i szacunku między Polakami i Żydami.
W tegorocznej edycji, spośród 110 zgłoszeń z całej Polski, kapituła konkursu, pod przewodnictwem Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum i wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, wyłoniła 7 nominowanych:
- Dariusz Gajny, pomysłodawca i producent spektaklu „Dziady” wystawianego na cmentarzu żydowskim w Bielsku, stanowiącego główny element programu rewitalizacji cmentarza.
- Dr Kamila Klauzińska, od 20 lat działająca na rzecz zachowania pamięci o Żydach polskich. Corocznie organizuje Dzień Otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli. Zawodowo zajmuje się genealogią żydowską, badając korzenie rodzin z całego świata.
- Łukasz Parus, od ponad 6 lat przywracający pamięć o Żydach wschodniej Wielkopolski, inicjator odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żydów z Zagórowa, oraz popularyzator wiedzy o przedwojennym Zagórowie.
- Dariusz Popiela, współorganizator rocznic związanych z tragedią Żydów oraz spotkań przybliżających kulturę żydowską w Nowym Sączu. Inicjator i koordynator budowy Pomnika Pamięci Żydów z Krościenka nad Dunajcem.
- Magdalena Lewkowicz, działaczka samorządowa dbająca o pamięć o żydowskiej społeczności Warmii i Mazur. Inicjatorka odsłonięcia tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski w Mrągowie.
- Katarzyna Winiarska, kilkanaście lat działająca w obszarze edukacji międzykulturowej na Podlasiu. Bada dzieje społeczności żydowskiej w Białowieży. W 2016 roku założyła Wirtualne Muzeum Historii Żydów. Dokumentuje historię mówioną, odnajduje rodziny ocalonych i potomków Żydów z Białowieży
- Tomasz Wiśniewski od ponad 30 lat działający na rzecz zachowania pamięci o wspólnotach żydowskich pogranicza wschodniego. Autor siedmiu książek o tematyce żydowskiej, które przybliżają historię i utrwalają pamięć o Żydach mieszkających na Podlasiu przed II wojną światową. Założyciel Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu oraz autor kanału „Bagnowka” w serwisie You Tube ( 2000 filmików). Autor dokumentacji 7 cmentarzy żydowskich.
Nagrodę główną – rzeźbę autorstwa Barbary Falender wraz z nagrodą finansową otrzymał Tomasz Wiśniewski.
Łączna wysokość nagród pieniężnych w konkursie dla laureata i wyróżnionych w 2018 roku wyniosła 30 tysięcy złotych. Ufundowali je: Tomek Ulatowski, Ygal Ozechov, Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas. Nagrody dla pozostałych nominowanych ufundowali Agata i Avi Ariav.
Organizacja Gali Nagrody POLIN możliwa jest dzięki wsparciu Jankilevitsch Foundation.