Nagrody Historyczne „Polityki” – laury bez gali

Nagrody Historyczne "Polityki"

Nagrody Historyczne "Polityki"

Tygodnik „Polityka” po raz 59. wręczył Nagrody Historyczne za książki o najnowszej historii Polski.

W dziedzinie prac naukowych nagrodę przyznano Ryszardowi Kaczmarkowi za „Powstania śląskie 1920-1921-1922. Nieznana wojna” (Wydawnictwo Literackie).

W kategorii książek popularnonaukowych nagroda przypadła Grzegorzowi Gaudenowi za „Lwów. Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918” – historyczny reportaż o pogromie we Lwowie, którego dopuścili się m.in. polscy żołnierze po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W dziedzinie pamiętników i wspomnień nagrodę przyznano Patrykowi Pleskotowi i Andrzejowi Paczkowskiemu za „Góry i teczki: opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego” (wyd. Instytut Pamięci Narodowej) – wywiad rzekę z historykiem i wieloletnim prezesem Polskiego Związku Alpinizmu.

Za najlepszy debiut ex aequo uhonorowano dwoje autorów. Ewa Bukowska-Marczak została nagrodzona za publikację „Przyjaciele, koledzy, wrogowie? Relacje pomiędzy polskimi, żydowskimi i ukraińskimi studentami Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym 1918–1939” (wyd. Neriton). Drugi najlepszy debiutant to Michał Garapich, który w „Dzieciach Kazimierza” (wyd. Czarne) „zajął się historią rodzinną, łącząc emocjonalne zaangażowanie z solidnymi metodami badawczymi. W wyniku badań dostaliśmy fascynujące studium antropologiczne relacji dwór – wieś od końca XIX w. do lat 40. XX w.” – czytamy w komunikacie.

W kategorii wydawnictwa źródłowe zwyciężyła trzytomowa edycja „Dzienników” Wiktora Woroszylskiego (1953-1996), wydana przez Ośrodek Karta. Nagrodę za ich opracowanie i redakcję przyznano Agnieszce Dębskiej, Bartoszowi Kaliskiemu i Konradowi Rokickiemu oraz Andrzejowi Friszke za wstęp i konsultację naukową.

Jury postanowiło także przyznać w tym roku Nagrodę Specjalną dla publikacji pt. „Chasydyzm. Atlas historyczny” w opracowaniu Marcina Wodzińskiego i Waldemara Spallka. Jest to pierwsza kartograficzna wizualizacja i interpretacja mistycznego ruchu chasydyzmu, jednego z najważniejszych ruchów religijnych Europy Środkowo-Wschodniej, współczesnego Izraela i Ameryki Północnej. Fundatorem Nagrody Specjalnej jest Yoram Reshef.

Jury obradowało w składzie: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Ze względu na pandemię gala nie mogła w tym roku się odbyć. Po raz pierwszy Nagrody Historyczne zostały przyznane w 1959 roku. Przez ten czas „Polityka” nagrodziła 395 laureatów.

źródło: Press.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *