Inauguracja MUZEUM SŁOIKÓW ŚWIATA

Bardzo ważnym wydarzeniem tego wieczoru, była uroczysta inauguracja zbierania eksponatów do Muzeum Słoików Świata. Przybywający na tę uroczystość, złożyli w darze  ponad 50 eksponatowych słoików z całego świata – m.in. z Białorusi, Chin, Izraela, Japonii, Tajlandii, Włoch, oraz najliczniej reprezentowanych krajowych eksponatów.

Wraz z inauguracją zbierania eksponatów do Muzeum, zapowiedziano, że pierwsza muzealna ekspozycja zostanie zaprezentowane podczas FESTIWALU SŁOIKÓW ŚWIATA, 22-24 SIERPNIA BR. W WARSZAWIE. O uroczyste otwarcie, tej społecznej kampanii, został  poproszony Prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów pan Marek Traczyk,  oraz właściciel Muzeum Piekarnictwa,  Marian Pozorek, ceniony  warszawski piekarz z Pragi Północ.

Podczas pełnego dobrego humoru spotkania warszawiaków, oraz przybyłych zamiejscowych gości,   zbierano również podpisy, pod inicjatywą obywatelską, wsparcia powstania Muzeum Słoików Świata, oraz objęcia patronatem Festiwalu Słoików Świata,  przez Prezydenta  m.st. Warszawy  panią Hannę Gronkiew icz – Waltz.  

W życiu codziennym słoiki towarzyszą nam od pokoleń. Wykorzystujemy je, przed wszystkim, do pasteryzacji różnych produktów żywnościowych. Jest to najzdrowsza technika utrwalania i przechowywania żywności.  Dzięki właśnie tej metodzie,  możemy kosztować smakołyki z całego świata. Cieszy nas fakt, że w przededniu obchodów 10 – lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej,  można stwierdzić, że polskie produkty zawarte w słoikach,  podbiły nie tylko Europę, ale są popularne praktycznie na całym świecie.  Ta inicjatywa, to też doskonała okazja by zwrócić się do Ministerstwa Gospodarki, oraz Ministerstwa Rolnictwa, o przedstawienie specjalnego raportu w tej sprawie. A na deser będzie zapewne szczegółowa informacja naszej dyplomacji największego promotora słoików  p. Radosława Sikorskiego Ministra Spraw Zagranicznych.

 Wskazane, by każdy z nas wziął pod uwagę fakt, że  niezależnie od swojego miejsca zamieszkania, urodzenia, koloru skóry, poglądów politycznych, czy też religijnych,  mamy ze sobą wiele wspólnego, mamy coś, co nas łączy i tym czymś, jest właśnie powszechność słoika w naszym życiu!. Słoika, którego zalety w latach 1857-1868, odkrywał francuski chemik i prekursor mikrobiologii, Ludwik Pasteur.  To właśnie on, opracował metodę konserwacji pożywienia, poprzez obróbkę termiczną – pasteryzację.

Życzeniem inicjatorów Muzeum Słoików Świata i Festiwalu Słoików Świata jest, by  wartość słoikowej wspólnoty  goszcząca w naszych domach,  w każdym miejscu na świecie, mogła zostać jak najlepiej zaprezentowana w powstającej świątyni (uniwersalnego/powszechnego) słoika. Inicjatywa powołania Muzeum Słoików Świata jest uzasadniona tym faktem, by ta światowa słoikowa wspólnota miała szczególne miejsce spotkań, ekspozycji powszechnych wartości.

Dlatego, zwracamy się do czytelników tego serwisu,  a za Waszym pośrednictwem do rodziny, przyjaciół, znajomych, sąsiadów  z gorącym apelem i zaproszeniem o osobiste przekazywanie szklanych eksponatów do Muzeum Słoików Świata. PAMIĘTAJCIE, BY PODRÓŻUJĄC PO ŚWIECIE PRZYWIEŹĆ ZE SOBĄ CIEKAWY EKSPONAT W DARZE DO TEGO MUZEUM. Na darczyńców czeka wiele przywilejów, choćby takich, jak stanie się honorowym Członkiem Muzeum, nieodpłatne wejście i   delektowanie się herbatą, czy kawa z najlepszych serii słoikowych szklaneczek, czy filiżanek. Oraz wiele innych przywilejów, które zostaną wymyślone i dodane do pakietu darczyńcy, a na które będzie stać Muzeum.  

Wszystkich zainteresowanych złożeniem eksponatu do Muzeum Słoików Świata, prosimy o kontakt ze Starszym Kustoszem Słoikowym pod nr tel. 22 22 45 800 oraz e-mail: 

eksponaty@muzeumsloikow.org


Fot. Cezary Kopczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *