Pekin w obiektywie: Kadry Przygody

Mariusz Przygoda

Pekin można promować na tysiące sposobów. Jednym z nich jest zaprosić dziesięciu profesjonalnych fotografików z dziesięciu krajów, po jednym z każdego, dać im wolna rękę i podziwiać efekty.

Taki projekt zrealizowali chińscy organizatorzy wydarzenia „Fotografowie z krajów Pasa i Drogi” – Stowarzyszenie All-China Journalists, Biuro Informacji Rządu Ludowego Gminy Pekin, Benijing This Month Publications i Beijing Foreign Cultural Exchanges Centre.

Projekt ma na celu „promowanie wymiany kulturalnej pomiędzy Pekinem i krajami leżącymi wzdłuż Pasa i Drogi oraz zacieśnienie przyjaźni między Chinami a resztą świata”.

Chińczycy zaprosili do Pekinu mistrzów obiektywu z 10 europejskich krajów zainteresowanych przebiegiem współczesnej trasy Jedwabnego Szlaku. Zjechali fotograficy z Białorusi, Bułgarii, Czarnogóry, Litwy, Łotwy, Macedonii, Polski, Rosji, Serbii i Węgier.

Z Polski rekomendowany był Mariusz Przygoda, znakomity fotografik (od lat także członek Stowarzyszenia Polskich Mediów). Przygoda robił zdjęcia w wielu malowniczych miejscach, uwiecznił zabytki w Pekinie oraz codzienne życie jego mieszkańców. Jednym z miejsc, które odwiedził był Songzhuang, największa i najbardziej znana chińska społeczność artystów. Miał też okazję robienia panoramicznych ujęć nad jeziorem Yanxi w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dzielnicy Huairou. W ostatnim dniu podróży odwiedził słynne Zakazane Miasto i Wielki Mur „polując” na jeszcze ciekawsze kadry.

Obecnie organizatorzy wybierają zdjęcia dokumentujące wydarzenie (trwało od 5 do 14 maja). Zostaną one pokazane na wystawach objazdowych oraz na stronach internetowych.

(red)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *