Piknik z husarią w Pułtusku

Piknik z husarią w Pułtusku

Piknik z husarią w Pułtusku

Przez dwa dni z rzędu w Pułtusku, na terenie zamkowego „Domu Polonii”, już po raz siódmy odbyło się tradycyjne święto historyczne „PIKNIK Z HUSARIĄ”. Uczestnicy Ogólnopolskiej Ligi Husarskiej zaprezentowali zaproszonym gościom i  mieszkańcom Pułtuska spektakularne widowisko.

Pierwszego dnia odbył się Turniej Skrzydlatych Huzarów. Było to widowisko poświęcone zwycięstwu wojsk polskich  w bitwie pod Wiedniem 12 września 1683 roku. Oddziały pod wodzą króla Jana III Sobieskiego rozgromiły  wojska Imperium Osmańskiego. Na błoniach zamkowych doborowe oddziały husarii ze wszystkich polskich województw rywalizowały zręcznością, odwagą i walecznością.  Działo się to przy entuzjastycznym wsparciu publiczności. Wieczorem nad Narwią odbyła się wielkoformatowa rekonstrukcja historyczna bitwy pod Wiedniem.

Piknik z husarią w Pułtusku

Drugi dzień święta rozpoczął się uroczystym wyjazdem z zamku króla Jana III Sobieskiego z królową Marysieńką. W towarzystwie dworu, husarii i piechoty orszak dotarł na rynek. W południe w bazylice w Pułtusku  z udziałem pary królewskiej odbyła się msza święta za Ojczyznę. Następnie uczestnicy Ogólnopolskiej Ligi Husarskiej pokazali swoje umiejętności w jeździe konnej, łucznictwie i szermierce. Pokazy obserwowała  rzesza widzów przybyłych z różnych miast Polski,

Dodatkowo wszyscy goście święta mogli skosztować regionalnych potraw, lokalnego miodu oraz  kupić husarskie akcesoria i pamiątki.

Piknik z husarią w Pułtusku

Oleg Chervinskiy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *