Rok temu, 23 września odszedł do wieczności Piotr Mańka, były nauczyciel i dyrektor Technikum Leśnego im. Stanisława Sokołowskiego w Warcinie w powiecie słupskim. Został pochowany na cmentarzu w pobliskich Kępicach.
Szkoła ta powstała w 1946 roku w zaniedbanej wówczas pomorskiej siedzibie Ottona von Bismarcka, byłego premiera Prus.
Mgr inż. Piotr Mańka, z wykształcenia leśnik, z zamiłowania historyk, przybył tu w 1968 roku ze Śląska Cieszyńskiego i wraz z żoną Aleksandrą podjęli pracę w Technikum.
Od chwili przyjazdu zaintrygowała Go historia okazałego budynku – pałacu właściwie, w którym przyszło im nauczać i mieszkać. Nie były to czasy politycznie sprzyjające takim zainteresowaniom, wiele razy tłumaczył się z tego tajniakom z bezpieki. Obok szkoły i rodziny warcińska siedziba z mało wówczas znaną historią „Żelaznego Kanclerza” stała się treścią Jego życia. Podjął się zadania prawie niewykonalnego – przywrócenia wnętrz i ich wyposażenia do stanu pierwotnego. Nawiązał kontakty z najbliższą rodziną Bismarcka w Niemczech, jeździł do ich rodzinnej miejscowości Friedrichsruh k/Hamburga a w tamtejszym muzeum kopiował stare zdjęcia i dokumenty. Po przełomie społeczno – gospodarczym w 1989r. można już było zamawiać takie same meble, lampy etc. Odtworzył też wiernie całe otoczenie ze słynnymi tarasami, ogrodem z ówczesną roślinnością, odkrył cmentarz psów właściciela i zadbał o groby na terenie posesji. Pomagali mu w tym uczniowie a kilku pasjonatów w ramach prac dyplomowych wykonało za darmo ogromną pracę w tym zakresie. Bo Piotr był niesamowitym człowiekiem – mądrym nauczycielem imponującym swoim uczniom, znakomitym organizatorem i tytanem pracy. Musiał to godzić z obowiązkami pedagogicznymi, kierowaniem internatem a później całą szkołą. Do tego udzielał się społecznie w zawodowych stowarzyszeniach, w latach 1990 – 1994 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej Kępice. Był za to powszechnie szanowany i lubiany nie tylko w lokalnej społeczności, ale też wśród koleżeństwa dyrektorów instytucji podległych Starostwu Powiatowemu i w samym urzędzie.
Piotr był także organizatorem wielu innych ważnych przedsięwzięć. Wspomnę tu o XIII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w 2008 roku, ocenianym jako najlepszym z dotychczasowych festiwali krajowych. Przy tej okazji, w ramach Stowarzyszenia Polskich Mediów, zorganizowaliśmy Study Press dla 20-tu dziennikarzy z regionalnych mediów i informacja o Warcinie oraz festiwalu rozeszła się po Polsce.
Innym ważnym etapem w życiu Piotra, szkoły i powiatu było odrestaurowanie i rozbudowa starej wozowni, w której utworzono Centrum Kultury Regionalnej, ważną placówkę kulturalną i edukacyjną w powiecie i na Pomorzu. W ostatnich latach swojego życia był jej dyrektorem.
Wiele pracy i zmartwień przysporzyło Piotrowi umiejscowienie przy Technikum prywatnej szkoły wyższej (nazwę pominę), która po jakimś czasie przeniosła się do Słupska i funkcjonuje tam już pod innym szyldem.
Mam nadzieję, że to pobieżne wspomnienie nieco przybliży postać niezwykłego człowieka, wielkiego patrioty, który w czasach lekceważenia prawdy historycznej przeciwstawił się jej zakłamywaniu i dokonał heroicznego wysiłku ukazania prawdy. Dziesiątki lat indoktrynacji sprawiły, że Otto von Bismarcka przedstawiano wyłącznie jako złowrogą postać historyczną, Polakożercę. Do tej pory nie brak takich opinii, ale Piotr wykonał gigantyczną pracę i dzięki Niemu to się zmienia. Nie nadużywam tu wielkich słów, ponieważ to, co zrobił ten jeden człowiek z głębokiej prowincji dla polsko – niemieckiego pojednania ma wymiar już nie ogólnokrajowy, ale europejski. Dlatego w grudniu 2005 roku został udekorowany Verdinskreuz am Bande – Krzyżem Zasługi na Szarfie, najwyższym odznaczeniem RFN wręczanym obcokrajowcom. Znalazł się w nielicznym elitarnym gronie takich Polaków, jak np. ministrowie spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski czy Władysław Bartoszewski. Odznaczenie wręczyła w Warcinie konsul generalna RFN w Gdańsku Ute Minke – Koenig, kierując do Piotra Mańki słowa: – „Pod pana kierownictwem ten zamek stał się nie tylko perłą architektury, ale miejscem spotkań daleko wybiegających poza cele szkoły średniej. Jesteśmy pewni, że pana działania zyskałyby uznanie samego Bismarcka”.
W dniach 23 – 24 września br. w Warcinie odbędzie się sesja naukowa poświęcona pamięci Piotra Mańki i historii tego miejsca, z udziałem naukowców z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, z Niemiec, władz zaprzyjaźnionego powiatu Herzogtum – Lauenburg i Powiatu Słupskiego, leśników i innych ważnych uczestników. Będzie odsłonięta tablica upamiętniająca Piotra Mańkę a sesję rozpocznie projekcja filmu dokumentalnego z 1998 roku o Warcinie i bohaterze spotkania autorstwa znakomitej dziennikarki Teresy Kudyby z Opola. Teresa współpracuje z poważnymi mediami niemieckimi i film był tam swego czasu prezentowany.
Leszek Kreft