Powstaje ośrodek dla ekoedukacji

Krajeński Park Krajobrazowy zaadaptuje starą remizę w Więcborku na ośrodek edukacji przyrodniczej. W budynku trwają intensywne prace budowlane, otwarcie placówki zaplanowano na przyszły rok. Inwestycja jest możliwa dzięki podpisanej w Urzędzie Marszałkowskim umowie na wsparcie przedsięwzięcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

– Każdy z dziesięciu parków krajobrazowych Kujaw i Pomorza jest niezwykłą atrakcją przyrodniczą i turystyczną, z wieloma cennymi pamiątkami historii. Zachowanie unikatowych walorów parków krajobrazowych wspieramy regularnie dzięki środkom samorządu województwa i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. To znaczący zastrzyk finansowy, który umożliwia parkom aktywną ochronę przyrody i rozbudowę bazy dydaktycznej – przyznaje marszałek województwa Piotr Całbecki.

Bogactwem Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, nazywanego krainą stu jezior, są zbiorniki wodne zamieszkane przez wiele gatunków ryb, plaże i kąpieliska, liczne szlaki turystyki pieszej i rowerowej oraz warte poznania zabytki. Położony w centrum Pojezierza Krajeńskiego park zajmuje powierzchnię ponad 74 tysięcy hektarów i leży na terenie powiatów: sępoleńskiego, tucholskiego i nakielskiego. Dla zainteresowanych aktywną turystyką w Krajeńskim Parku Krajobrazowym utworzono szlaki turystyczne prowadzące do najciekawszych miejsc przyrodniczych i historycznych (lista tras tutaj). Park oferuje swoim gościom interesujące zajęcia edukacyjne, rajdy rowerowe, zajęcia terenowe i stacjonarne przygotowywane zgodnie z oczekiwaniami uczestników.

Realizacja projektu „Utworzenie ośrodka edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego” rozpoczęła się w ubiegłym roku. W jego ramach Krajeński Park Krajobrazowy w starej remizie strażackiej w Więcborku (przy ulicy Strzelecka 5) stworzy bazę edukacyjno-dydaktyczną wraz z niezbędnym zapleczem. Budynek został gruntownie przebudowany, aktualnie jest w stanie surowym zamkniętym, trwają prace wykończeniowe i montażowe wewnątrz. Wykonano też nowy dach i elewację. Łączna powierzchnia przebudowanego obiektu wynosi blisko 250 metrów kwadratowych a wraz z przyległym terenem to aż 1.330 metrów kwadratowych. W ramach projektu przewiduje się również prace zewnętrzne (ogrodzenie, wjazd, parking, niezbędne przyłącza, uzbrojenie terenu). Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach projektu zostanie także zakupione wyposażenie sali edukacyjnej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na II kwartał 2020 roku.

Nowy ośrodek znacznie wzbogaci zaplecze edukacyjne Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Będą tu prowadzone praktyczne zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu: tablic interaktywnych, mikroskopów, zestawu projekcyjnego itp. Park zyska tez miejsce do organizacji różnorodnych ekspozycji, wystaw konkursowych np. prac plastycznych dzieci, fotografii przyrodniczej. Będą tam również rozstrzygane konkursy ekologiczne połączone z wręczeniem nagród laureatom.

Całkowita wartość projektu to ponad 1 milion 246 tysięcy złotych, z czego ponad 85% stanowią środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Krajeński Park Krajobrazowy jest jednym z 10 parków krajobrazowych w regionie i największym parkiem krajobrazowym w Kujawsko-Pomorskiem. Więcej na jego temat tutaj.

Parki krajobrazowe, w Kujawsko-Pomorskiem dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

  • Wdecki Park Krajobrazowy,
  • Brodnicki Park Krajobrazowy,
  • Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
  • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,
  • Krajeński Park Krajobrazowy,
  • Nadgoplański Park Tysiąclecia,
  • Tucholski Park Krajobrazowy,
  • Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą (dawna nazwa: Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego), w skład którego wchodzą: Chełmiński Park Krajobrazowy, Nadwiślański Pak Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Góry Łosiowe.

foto: Filip Kowalkowski dla UMWK-P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *