Ratowanie linii lotniczych może ograbić pasażerów

Samolot

Samolot

Ponieważ większość samolotów jest uziemiona a rejsy odwołane z powodu kryzysu wywołanego pandemią, nie ma wątpliwości, że przemysł lotniczy potrzebuje wsparcia finansowego.

Tylko amerykańskie linie lotnicze proszą teraz o pożyczki w wysokości 50 mld USD.

A co z pasażerami?

Pakiety ratunkowe dla linii lotniczych mają sfinansować podatnicy. Ich prawa są im odbierane przez te same linie lotnicze, które proszą o ratunek.

Obecnie podróżujący lecący do Europy europejską linią lotniczą, zatrzymujący się w UE lub wyjeżdżający z UE dowolną linią lotniczą są uprawnieni do odszkodowania za możliwe do uniknięcia zakłócenia lotów zgodnie z prawem dotyczącym pasażerów EC261. Odkąd Unia Europejska postanowiła zrewidować pierwotne rozporządzenie w sprawie praw pasażerów z 2004 r. (EC261) w 2013 r., linie lotnicze energicznie lobbują w celu osłabienia praw pasażerów z przyczyn komercyjnych. Jeżeli zmiany te zostaną przeforsowane, pasażerowie zostaną pozbawieni do 80% swoich obecnych praw.

Stowarzyszenie rzeczników praw pasażerów (APRA) ostrzega, że obecny kryzys COVID-19 nie powinien być wykorzystywany do forsowania tego programu.

MMP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *