Smutek w turystycznym Berlinie: Pustka po targach

Berlin

Berlin

Od kilkudziesięciu lat na początku marca Berlin stawał się światową stolicą gospodarki turystycznej: organizowana od 1966 roku Międzynarodowa Giełda Turystyczna ITB, poprzedzana od 1998 roku przez International Hotel Investment Forum, przyciągała tu dziesiątki tysięcy zainteresowanych.

Każdy znajdował tu coś dla siebie: wybierający się na urlopy – aktualne oferty biur podróży i destynacji, inwestorzy – propozycje nowych biznesów, analitycy – informacje o trendach rynkowych, hotelarze, armatorzy wycieczkowców i inni przedsiębiorcy – klientów. Wszyscy rozmawiali ze wszystkimi, kształtowały się rynkowe mody; tony map, folderów i innych druków a w ostatnich latach także materiałów w formie elektronicznej rozjeżdżały się po świecie, stając się podstawą do analiz i opracowywania nowych produktów turystycznych. Był to także czas żniw dla berlińskich hoteli.

Maszty bez flag

Tegoroczny berliński marzec jest całkowicie inny. Odwołanie w ostatniej chwili przez inauguracją ze względu na epidemię koronowirusa ITB spowodowało, że przed obiektami Messe Berlin stoją maszty bez flag wszystkich krajów świata, a po opustoszałych parkingach hula wiatr. Z plansz reklamowych zdjęte zostały afisze zapraszające do odwiedzania targowych stoisk. Jedno jest tylko niezmienne: od kilku lat nieczynne schody ruchome wiodące do terenów targowych od stacji S-Bahn Messe Nord…

Berlin

Z problemami mierzą się także wystawcy. Polska ekspozycja była w tym roku przygotowana w nowej hali i, jak powiedział nam dyrektor berlińskiego Ośrodka POT Konrad Guldon, oczekiwane było jeszcze większe niż w latach poprzednich zainteresowanie ofertą przedstawianą przez naszych wystawców. W powstałej sytuacji Polnisches Fremdenverkehrsamt w Berlinie będzie intensywnie działał na tradycyjnych polach promocji polskiego rynku turystycznego, wykorzystując wszystkie posiadane możliwości.

Pomoc pilnie potrzebna

Organizatorzy ITB, podobnie jak i innych odwoływanych ze względów zagrożenia bezpieczeństwa sanitarnego imprez masowych, sportowych i kulturalnych, ponoszą wymierne straty, zagrażające istnieniu wielu przedsiębiorstw. Ich problemy są dostrzegane przez władze, które opracowują środki pomocy. Jak powiedział cytowany przez „Die Welt” federalny minister gospodarki Peter Altmaier, „Pilnie potrzebujemy programu pomocy, który musi szybko zadziałać”.

Berlin

Pusto jest w Hotelu InterContinental Berlin, w którym przebywało corocznie o tej porze ponad 2 500 uczestników International Hospitality Investment Forum. Organizatorzy tego wydarzenia zdecydowali się na jego przeniesienie na 4-6 maja 2020 roku, dzięki czemu ten najważniejszy kongres hotelarski (jeśli się odbędzie?) będzie mógł zrealizować swój program.

Janusz Turakiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *