Spotkanie premier Szydło z Syedem Kamallem

Premier Beata Szydło spotkała się z Syedem Kamallem, przewodniczącym frakcji konserwatystów i reformatorów w Parlamencie Europejskim.

spotkanie-premier-szydlo-z-syedem-kamallem460

Na wstępie Beata Szydło podziękowała gościowi za poparcie udzielone w Strasburgu: – Dziękuję za Strasburg!

19 stycznia 2016 r., podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, odbyła się debata poświęcona sytuacji w Polsce, po tym, jak Sejm unieważnił powołanie 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W debacie uczestniczyła premier Beata Szydło. Trzykrotnie zabierała głos, odpierając zarzuty członków Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa i Günthera Oettingera oraz niektórych deputowanych.

Syed Kamall wystąpił wówczas na sesji, broniąc racji polskiej premier: – Widzę tutaj waszych parlamentarzystów, chcących zaatakować polski rząd. Chciałbym powiedzieć wszystkim, żeby cofnęli się o krok i zachęcili Komisję Wenecką i Komisję Europejską do współpracy z Polską. Po rozmowie z polskimi deputowanymi w Parlamencie [Europejskim] widzę, że nie mają oni absolutnie żadnego zamiaru podkopywania podstaw demokracji. Dlaczego poprzedni rząd przed odejściem wprowadził do Trybunału Konstytucyjnego swoich przedstawicieli? Wprowadził 14 na 15 sędziów! Dlaczego wówczas Parlament [Europejski] nie oponował? Powinniśmy z zadowoleniem przyjąć konstruktywne rozmowy, jakie pan prezydent Duda przeprowadził z Trybunałem.

Syed Kamall (ur. 1967 w Londynie) jest obywatelem brytyjskim pochodzenia hinduskiego i praktykującym muzułmaninem. Mandat eurodeputowanego uzyskiwał trzykrotnie, w 2004, 2009 i 2014 roku, kandydując z listy brytyjskiej Partii Konserwatywnej.

Frakcja „European Conservatives and Reformists” (ECR) powstała w czerwcu 2009 r., bezpośrednio po wyborach do Europarlamentu VII kadencji. Obecnie, w Europarlamencie VIII kadencji, frakcja liczy 75 deputowanych. Wszystkich eurodeputowanych jest 751.

Wśród konserwatystów i reformatorów najliczniej reprezentowani są Brytyjczycy, 20 deputowanych wybranych z listy Partii Konserwatywnej i 1 z Partii Unionistów Ulsteru.

Polska ma w Parlamencie Europejskim 51 deputowanych, z tej liczby do konserwatystów i reformatorów należy 19. Wszyscy zostali wybrani z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Robert Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *