Tylko co piąty Polak uważa, że media są wolne od nacisków

Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Fot. Unsplash

Tylko około 20 proc. Polaków postrzega media jako wolne od nacisków politycznych i komercyjnych – wynika z Digital News Report 2022, przygotowanego przez Instytut Studiów nad Dziennikarstwem Reutera (Reuters Institute for the Study of Journalism).

Jak podają autorzy raportu Digital News Report 2022, aż 38 proc. z ponad 93 tys. ankietowanych na 46 rynkach medialnych zadeklarowało, że wiadomości unika często lub czasami. Jako powód co trzeci badany zadeklarował, że wiadomości pogarszają mu nastrój.

42 proc. respondentów stwierdziło, że ufa większości wiadomości. To średnia dla wszystkich krajów, w których przeprowadzono badania, ale taki sam wynik odnotowano również w Polsce.

W raporcie w 2015 roku zaufanie do mediów w Polsce sięgało 56 proc., a w roku 2022 spadło do 42 proc. – stawia to Polskę na 18. miejscu wśród 46 badanych krajów.

Jakie media wybierają Polacy?

Większość Polaków (80 proc.), szukając wiadomości, deklaruje korzystanie z mediów internetowych. Kolejnymi źródłami są telewizja (59 proc.) i media społecznościowe (55 proc.).

W grupie tradycyjnych mediów najczęściej wskazywany jest TVN (badanie obejmuje łącznie TVN i TVN 24), którego oglądanie deklaruje 40 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach są: RMF FM (35 proc.), Polsat News (30 proc.) i programy informacyjne TVP (24 proc.).

Wśród mediów cyfrowych przewodzi Onet, który jako źródło informacji wskazało 42 proc. respondentów. Za nim są: WP (35 proc.), TVN24.pl (27 proc.), Interia (25 proc.) i RMF24.pl (17 proc.).

Największe zaufanie Polacy deklarują wobec RMF FM (51 proc.), Radia Zet i TVN (po 47 proc.) – choć 25 proc. ankietowanych wiadomościom tej ostatniej stacji nie ufa, oraz Onetu (45 proc.) i Polsat News (44 proc.). Najniższy – wskaźnik odnotowano w przypadku programów informacyjnych TVP (24 proc.) – brak zaufania dla nich deklaruje aż 49 proc. ankietowanych.

Badania do Digital News Report przeprowadzono za pośrednictwem platformy YouGov na przełomie stycznia i lutego 2022 roku na próbie reprezentatywnej ponad 93 tys. respondentów z 46 krajów (24 w Europie, ośmiu w obu Amerykach, 11 w obszarze Azji i Pacyfiku i trzech w Afryce). Ich liczba była proporcjonalna do liczby mieszkańców badanego kraju. Uzupełniające badania w kwietniu (po rozpoczęciu wojny w Ukrainie) przeprowadzono na próbie 1 tys. respondentów w każdym z objętych badaniem krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *