Udane Jeździeckie Mistrzostwa Kaszub i super Piknik Rodzinny w Runowie

W dniach 8 – 10 maja 2015 roku rozegrane zostały Jeździeckie Mistrzostwa Kaszub. Amatorzy (szczególnie dzieci i młodzież) uczestniczyli w trzydniowych zawodach jeździeckich w kategorii skoki przez przeszkody. W tym roku po raz pierwszy zorganizowane zostały zawody regionalne, w których to startować mogą zawodnicy posiadający licencję sportową, gdzie wysokość przeszkód jest znacznie wyższa. Do rywalizacji przystąpiło ponad 80 koni oraz 130 zawodników z kilkudziesięciu klubów i ośrodków jeździeckich całego Pomorza. Warto podkreślić, że większość uczestników to dzieci i młodzież, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności jeździeckiej. Rozegrano również wiele konkursów dla najmłodszych pasjonatów jeździectwa, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w zawodach. Zawodnicy otrzymali wiele cennych nagród jeździeckich.

W dyscyplinie skoki przez przeszkody, podczas pierwszego dnia rywalizacji, rozegrano I nawrót w kategoriach Junior i Senior . W kategorii Juniorów rywalizacji podjęło się 43 pary. Zawodnicy mieli za zadanie pokonać parkur na wysokości 65 cm w konkursach dokładności. 32 zawodników zachowało czyste konto po pierwszym dniu zmagań. W kategorii seniorów, którzy mieli do pokonania parkur na wysokości 75 cm aż 9 z 14 zawodników przejechało parkur bezbłędnie.

W sobotę odbyła się dalsza część zawodów towarzyskich oraz pierwszy raz w historii Jeździeckich Mistrzostw Kaszub zawody regionalne. Juniorzy w drugim nawrocie mieli do pokonania przeszkody o wysokości 70 cm, seniorzy zaś 80 cm. Z samego rana młodzi adepci jeździectwa rywalizowali w konkursie mini LL – 40 cm, zwycięzcami zostali Zielińska Małgorzata – Stajnia Pałac Runowo (I miejsce), Mezgier Oliwia – Stajnia Grażyny (II miejsce) oraz Misztal Maggie – Stajnia Below (III miejsce), uroczysta dekoracja nastąpiła w niedzielę na scenie. W tym konkursie uczestnicy rywalizowali za I miejsce o puchar Starosty Powiatu Słupskiego, za II miejsce puchar Starosty Powiatu Lęborskiego, a za III o puchar Starosty Powiatu Bytowskiego. Wszyscy uczestnicy tego konkursu otrzymali również medal Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia. Odbył się również konkurs egzaminacyjny na styl jeźdźca dla zawodników starających się o zdobycie licencji, który nadzorował Pan Stanisław Iskierko. Tylko 5 osób z 12 zdało konkurs licencyjny. Odbył się także konkurs dwufazowy, etap o wzrastającym stopniu trudności, który zawodnikom sprawił trochę trudności oraz Grand Prix Stajni Pałac Runowo, w tym konkursie licencjonowani zawodnicy mieli bardzo trudne zadanie do sprostania i tylko nie licznym się to udało. W konkursie Grand Prix Stajni Pałac Runowo przeszkody ustawione były aż na wysokości 120 cm.

W niedzielę miał miejsce konkurs dokładności „LL mini”, zwycięzcami zostali Wójcik Sylwia na koniu Majorka ze Stajni Grażyny, drugie miejsce zajęła Warkusz Wiktoria na koniu Cerano, trzecie zaś Więckowska Zuzanna na Temidzie. Uroczysta dekoracja na scenie zwycięzców, którzy otrzymali z rąk Prezydenta Słupska, Burmistrza Lęborka i Bytowa puchary, medale i nagrody. Wszyscy uczestnicy tego konkursu otrzymali medal Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia. Odbyły się również dwa etapy finałowe w kategorii Juniorów na wysokości 75 cm oraz w kategorii Seniorów, w którym wysokość parkuru wynosiła 90 cm. Dla osób, które miały chęć wystartować w konkursie specjalnym odbył się „KONKURSIE POCIESZENIA”, zawodnicy rywalizowali o puchar Dyrektora Pomorskiego Doradztwa Rolniczego Pana Aleksandra Mach, który był konkursem dwufazowym (I faza dokładności, II z trafieniem w normę czasu) oraz który stał się idealną okazją do kolejnej formy rywalizacji. Zwycięzcami zostali kolejno Sobczak Zuzanna na koni Sharm El Shake ze stajni Dolina Charlotty, Mezgier Oliwia na Andorze ze Stajni Grażyny oraz Filip Wrzesień na Fasonie ze Stajni Pałac Runowo.

Organizator zapewnił bardzo cenne nagrody rzeczowe dla zwycięzców: derki, sprzęt jeździecki, medale i puchary.

Nad bezpieczeństwem i prawidłowym rozegraniem zawodów, czuwała komisja sędziowska w składzie: Sędzia Główny: Stanisław Iskierko, Sędzia Konkursu Licencyjnego: Stanisław Iskierko, Sędzia: Sandra Szumlas i Ewa Markowska, Gospodarzem Toru był Piotr Masłowski.

Mistrzami zostali:
W dyscyplinie skoków przez przeszkody:

W kategorii Juniorów:
1 miejsce: Bujak Weronika na koniu Wezuwiusz – Ranczo Banderoza
2 miejsce: Warkusz Wiktoria na koniu Kali – Ranczo Banderoza
3 miejsce: Reglińska Anna na koniu Tamika – OJ Pegaz Dziemiany

Puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego zwycięzcom wręczył Pan Minister Kazimierz Plocke, nagrody ufundowane przez firmę Farm Frites Poland s.a. wręczyła przedstawicielka firmy Pani Katarzyna Majchrzak.

W kategorii Seniorów:
1 miejsce: Potrykus Adam na koniu Kaszmir – Łebski Klub Jeździecki
2 miejsce: Godziątkowska Dagmara na koniu Gracjana – Stajnia Below
3 miejsce: Wujec Agnieszka na koniu Wandalia – Ranczo Banderoza

Puchary w tej kategorii wręczył Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin, nagrody i medale ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka wręczyli Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego Pani Alicja Zajączkowska oraz Pan Czesław Elzanowski.

Najmłodszym zawodnikiem uczestniczącym w konkursach był Przemysław Dąbrowski (5 lat), który otrzymał puchar z rąk Senatora RP Kazimierza Kleiny i cenne jeździeckie nagrody. Również najstarszy i najmłodszy jeździec Jeździeckich Mistrzostw Kaszub Pan Łukasz Skowroński i Julia Rutkiewicz zostali uhonorowani pucharami Polskiego Związku Jeździeckiego, które wręczył wiceprezes PZJ Marcin Podpora oraz każdy z nich otrzymał voucher na pobyt weekendowy w ośrodkach należących do Stowarzyszenia Zarządców Obiektów Rekreacyjno-Turystycznych. Dodatkowo Katarzyna Frydel z Klubu Jeździeckiego Senny Nowęcin otrzymała puchar honorowy PZJ.

W niedzielę 10 maja 2015 roku podczas finału Mistrzostw licznie przybyli goście mogli pobawić się na Pikniku Rodzinnym „Skarby Kaszub”. Oficjalne rozpoczęcie całego dnia zabaw nastąpiło o godzinie 12. Najmłodsi wraz z rodzicami szaleli w Wiosce Fantazji, malowali twarze, modelowali fantazyjne balony, uczestniczyli w ciekawych zabawach i konkursach, skakali na dmuchanych zamkach, wspinali się na ściankę, a wszystko zupełnie za darmo wspólnie z animatorami z Runowo Team. Tłumy gości przybywających do Runowa mogły również spróbować swoich sił w lepieniu glinianych medalionów oraz w wykonaniu dywaników na mini krosnach dzięki Muzeum w Swołowie. Mikorowo Wioska Ziół i Kwiatów przygotowała warsztaty zielarskie, a szczególną atrakcją były słowiańskie wianki. Odwiedzający nas goście mogli również zapoznać się z produkcją kaszubskiej tabaki, a także jej spróbować. Pani Grażyna Kędryna z Lubuczewa prezentowała wyroby sztucznej biżuterii oraz preparatów ziołowych. Nie zabrakło namiotów edukacyjnych Nadleśnictw Cewice, Lębork, Łupawa i Damnica, gdzie leśnicy prezentowali piękno polskiej przyrody, a wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w konkursach z „leśnymi” nagrodami. W „Laboratorium Małego Naukowca” PGNiG OD przeprowadzane były doświadczenia, odwiedzający poznali zasady wydobycia gazu oraz jego wykorzystanie.

Na piknikowej scenie rządziła Pani Ruda z Runowo Team, która dla wielu chętnych i aktywnych rodzin prowadziła tańce animacyjne, zabawy i konkursy.

Całą imprezę poprowadził Pan Jan Kiśluk, na scenie wystąpiły liczne zespoły taneczne i wokalne m.in. Mikorowo Wioska Ziół i Kwiatów, zespół dziecięcy „Mleczaki z GOK w Potęgowie, PaT Lębork NO i FAJNIE, Breakdance Haribo Crew i inne.

Można było również spróbować przepysznych dań przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Łupawy „Dolina Łupawy” oraz „Lubuczewo”.

Pomimo nienajlepszej pogody wszystkim odwiedzającym Runowo dopisywała pogoda ducha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *