Wielkopolska może być pierwsza: Jak uratować media lokalne

Gazeta

Gazeta

Media lokalne cierpią na skutek spadku sprzedaży i braku reklam. Z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa licznym wydawnictwom grozi bankructwo. Już ograniczają płace, zwalniają dziennikarzy. Jeśli kryzys potrwa dłużej – znikną z rynku. Ratunek może nadejść z Wielkopolski – zgłasza Stowarzyszenie Polskich Mediów i prosi o pomoc.

Pomysł na poprawę sytuacji zgłasza Stowarzyszenie Polskich Mediów. W liście do Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marek Traczyk, prezes SPM pisze m.in.:

W imieniu Stowarzyszenia Polskich Mediów, zrzeszającego w większości media lokalne, zwracam się do Zarządu Województwa Wielkopolskiego z prośbą o pomoc.

Ze względu na to, że prasa lokalna w Wielkopolsce, zwłaszcza prasa lokalna należąca do polskich wydawców, stanowiła zawsze dumę Wielkopolski i wzór dla całego kraju, zgłaszamy propozycję, by Urząd Marszałkowski znalazł sposób na zawarcie umów zleceń na płatne ogłoszenia i komunikaty we wszystkich polskich lokalnych tytułach prasowych województwa. Umowy opiewające na 20-30 tys. zł będą obowiązywały przez cały 2020 rok. Za przekazane dziś pieniądze lokalni wydawcy będą realizować ogłoszenia w czasie wybranym przez Urząd Marszałkowski. Te pieniądze z całą pewnością pomogą w dalszym funkcjonowanie lokalnych gazet Wielkopolski. Zapewne wydawcy ze swej strony przeznaczą drugie tyle powierzchni wydawniczej na informacje wynikające z potrzeb samorządu terytorialnego i przydatne lokalnej społeczności. Będzie to nieocenione wsparcie lokalnych tytułów prasowych z pożytkiem dla czytelników.

Taka unikatowa w skali całego kraju decyzja samorządu terytorialnego Wielkopolski stanie się przykładem dla wszystkich innych samorządów terytorialnych.

Prezes SPM przywołuje inne inicjatywy pomocy, w tym apel Izby Wydawców Prasy do Prezesa Rady Ministrów w sprawie osłony rynku prasy. Izba apeluje w nim o kierowanie właśnie do prasy lokalnej ogłoszeń i komunikatów rządowych. „Od ponad miesiąca w wielu tytułach prasowych publikowane są rządowe ogłoszenia informujące o obostrzeniach związanych z epidemią i działaniach pomocowych państwa. Prasa lokalna została całkowicie pominięta” – czytamy w liście.

Marek Traczyk podkreśla też znaczenie mediów lokalnych na runku pracy: „Według danych czytelnictwo mediów lokalnych na jeden egzemplarz dochodzi do 6 osób, a prasy ogólnopolskiej ok. 1,5 osoby. Wydawnictwa w wyczerpujący sposób informują o konkretnych działaniach i środkach, jakie należy stosować na danym, ograniczonym terytorialnie rynku. Tylko w dziennikach i czasopismach lokalnych czytelnik znajdzie najnowsze i sprawdzone informacje o najbliższym otoczeniu”.

red
foto: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *