Współzałożyciel NIGDY WIĘCEJ laureatem Nagrody Praw Człowieka

Współzałożyciel NIGDY WIĘCEJ laureatem Nagrody Praw Człowieka

Współzałożyciel NIGDY WIĘCEJ laureatem Nagrody Praw Człowieka

Współzałożyciel Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” Rafał Pankowski został uhonorowany tegoroczną Nagrodą Praw Człowieka im. Paula Ehrlicha i Gunthera K. Schwerina.

Wyróżnienie zostało ustanowione w 1998 r. przez amerykańską Ligę Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) w celu uhonorowania osób walczących z antysemityzmem w Europie. Dyrektor ADL ds. europejskich Andrew Srulevitch wręczył nagrodę podczas wizyty w Polsce 6 lutego 2019 r.

Za swój wkład w walkę z antysemityzmem i ksenofobią laureat wyróżnienia był wielokrotnie atakowany. 24 stycznia 2019 r. w kanale TVP Info (prowadzący: M. Ogórek i R. Ziemkiewicz) nazwano Pankowskiego „jedną z najbardziej nikczemnych person”, która „oskarża Polaków o faszyzm, jeździ po całym świecie i opowiada kocopały o polskim antysemityzmie”, należy do „najgorszego sortu Polaków, którzy żyją z nienawiści do własnej ojczyzny”. W związku z tymi wypowiedziami Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar złożył do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji protest przeciwko kolejnemu przypadkowi mowy nienawiści w mediach publicznych.

Dr hab. Rafał Pankowski jest profesorem socjologii w Collegium Civitas, w 2018 r. opublikował szeroko komentowany artykuł na łamach „Israel Journal of Foreign Affairs” na temat dyskursu antysemickiego w polskich mediach i polityce. Współpracował także z wieloma organizacjami eksperckimi i placówkami akademickimi, m.in. z londyńskim Chatham House, wiedeńskim Instytutem Nauk o Człowieku oraz Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Chulalongkorn w Bangkoku.

W 2018 r. nowojorski tygodnik „The Algemeiner” umieścił go na ogłaszanej corocznie liście stu osób mających pozytywny wpływ na życie żydowskiej społeczności w świecie. W tej samej edycji listy wyróżniono w taki sposób m.in. aktorkę Sharon Stone, księcia Williama i dyrygenta Zubina Mehtę. Rafał Pankowski został doceniony za konsekwentne działanie przeciwko antysemityzmowi i rasizmowi.

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest powstałą w 1996 roku niezależną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. Muzyka Przeciwko Rasizmowi i Wykopmy Rasizm ze Stadionów.

źródło: Gazeta. Dziennik Polonii w Kanadzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *