Na pokładzie samolotu JetStream 32 znajdował się min. Prezes Zarządu Spółki Jet Air Sp. z o.o. Pan Krzysztof Wicherek oraz Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Pan Tomasz Hałas, odpowiedzialny bezpośrednio za nadzór nad Departamentem Gospodarki i Infrastruktury min. utworzenia Środkowo – Europejskiego Korytarza Transportowego (CETC) mającego w przyszłości kolosalne znaczenie dla województwa lubuskiego.
Punktualnie o godz.11:00. oczekiwany z niecierpliwością samolot z Polski wylądował w Porcie Lotniczym Dresden International. Załoga, zaproszeni Goście oraz przedstawiciele mediów zostali entuzjastycznie powitani na płycie lotniska przez samego Króla Augusta II zwanego „Mocnym” oraz Zarządcę lotniska dr Michaela Hupe i przedstawicieli miejscowych władz.
Podczas zorganizowanej następnie konferencji prasowej, Prezes linii Jet Air Pan Krzysztof Wicherek, wyjaśnił iż nowa propozycja z oferty Jet Air skierowana jest głównie do pasażerów podróżujących służbowo do Warszawy zarówno z Drezna, jak i Zielonej Góry – miasta która od września ponownie zyska nie tylko bezpośrednie połączenie z Warszawą, ale również pierwsze połączenie międzynarodowe. Proponowany rozkład lotów, umożliwia zorganizowanie dnia pracy w Warszawie i powrót tego samego dnia. Dodatkowo pasażerowie podróżujący z Drezna będą mogli przesiąść się w Warszawie na samoloty innych przewoźników, obsługujących połączenia na wschód od Warszawy.
To historyczna chwila tak dla Drezna jak i dla Zielonej Góry. Kiedyś łączyła nas osoba wspólnego króla Augusta II, a teraz przybliży nas bezpośrednie połączenie lotnicze. To również wielka szansa na rozwój współpracy regionalnej i kontaktów biznesowych- powiedział przedstawiciel samorządu województwa lubuskiego Pan Tomasz Hałas, zajmujący miejsce po prawicy Króla Augusta II.
Dr. Michael Hupe, Zarządca Portu Lotniczego w Dreźnie (Flughafen Dresden GmbH) dodał -Cieszymy się z drugiego (pierwsze od dnia 3 lipca 2009 obsługuje Aeroflot na linii Drezno-Moskwa) bezpośredniego połączenia z Drezna do Europy Wschodniej, gdyż stosunki gospodarcze między Polską a Saksonią stają się od momentu poszerzenia Unii na Wschód coraz bardziej intensywne.
Podczas krótkiego pobytu w Dreźnie zostaliśmy podjęci przez naszych niemieckich sąsiadów iście po królewsku (w końcu powitanie przez samego Króla Augusta II zobowiązuje) delektując się regionalną kuchnią w jednej z najdroższych drezdeńskich restauracji, skąd mogliśmy podziwiać unikalna panoramę miasta wkomponowaną w dolinę Łaby.
Miłym i zaskakującym akcentem było zorganizowanie dla nas krótkiego ale intensywnego zwiedzania miasta z miejscową przewodniczką doskonale posługującą się językiem polskim.
Do największych atrakcji miasta należy odbudowany kościół NMP. Wokół Theaterplatz podziwiać można pałac Zwinger – późnobarokową budowlę w Niemczech, wznoszącą się w centrum Starego Miasta (Altstadt), pałac królewski (Residenzschloss) ze stajnią i Długą Galerią (Fürstenzug) oraz katedrę (Kathedrale).
Zwinger należy do najwspanialszych obiektów późnego baroku w Europie. Brama Koronna (Kronentor) ze złoconą kopułą uchodzi za symbol miasta. Nazwa „Zwinger” (międzymurze) pochodzi od pierwotnej lokalizacji pałacu pomiędzy zewnętrznym i wewnętrznym murem obronnym. Niezapomniane wrażenie wywarł na nas drezdeński kościół NMP, stanowiacy jeden z głównych protestanckich obiektów sakralnych w Saksonii. Po zburzeniu kościoła w lutym 1945 roku imponujące ruiny stały się symbolem protestu przeciwko wojnie i zniszczeniom. Dzięki hojnym darowiznom płynącym z wielu krajów świata (w tym z Polski) świątynia – jako przybytek wiary, nadziei i wspólnoty – została poddana archeologicznej rekonstrukcji przy wykorzystaniu zachowanych materiałów budowlanych.
Na koniec obfitującego we wrażenia dnia udaliśmy się do słynnej drezdeńskiej dzielnicy Neustadt, stanowiące centrum życia towarzyskiego wśród licznych kawiarenek, pubów i restauracji.
Zakwaterowanie otrzymaliśmy w Hostelu Lollis Homestay przy Görlitzer Strasse 34, gdzie jako członkowie Stowarzyszenia Polskich Mediów otrzymaliśmy 20% zniżkę. Następnego dnia punktualnie o 6:35 rano nasz samolot wzbił się z gracją w powietrze i udaliśmy się w drogę powrotną.
Podczas krótkiego międzylądowania w porcie lotniczym Babimost w Zielonej Górze na pokład samolotu dołączył Pan Marcin Jabłoński- Marszałek Województwa Lubuskiego oraz kilku innych pasażerów, w tym Pan Jerzy Hoffman oraz Pani Maja Komorowska.
Punktualnie o godzinie 8:45 wylądowaliśmy na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina kończąc tę krótką ale jakże doniosłą i owocną podróż.
Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie!
Michał A. Zieliński