1,53 mln gospodarstw domowych w Polsce nadal nie jest przystosowanych do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie – wynika z badań Krajowego Instytutu Mediów.
Jak podaje Krajowy Instytut Mediów, że 1,53 mln gospodarstw domowych w Polsce jest zagrożonych utratą sygnału w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC.
Wśród gospodarstw domowych, które korzystają wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej, wskaźnik przygotowania do zmiany standardu nadawania wzrósł od lutego do kwietnia z 57 do 61 proc.
Z badania przeprowadzonego przez KIM wynika, że w województwach objętych pierwszym etapem refarmingu (dolnośląskie i lubuskie), wdrożonym 28 marca 2022 roku, nastąpił znaczący wzrost gotowości gospodarstw na nowy standard – z 51% (styczeń-luty 2022) do 75% (marzec-kwiecień 2022).
Duże zwiększenie gotowości na zmianę standardu miało miejsce w tym okresie także w obszarze objętym drugim etapem przełączeń (województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie), który odbył się 25 kwietnia tego roku – wzrost z 68% do 73%.
Relatywnie najsłabiej nadal przygotowane są województwa objęte trzecim i czwartym etapem przełączeń, w których poziom przygotowania stanowi odpowiednio 56% i 58%.
Jednocześnie zwiększa się świadomość zmiany standardu. Wśród gospodarstw odbierających wyłącznie sygnał naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) ponad trzy czwarte badanych potwierdza, że wie o przełączeniu na standard DVB-T2/HEVC (wzrost z 68% do 76%).