Maroko świętuje 45 rocznicę Zielonego Marszu

Zielony Marsz

Zielony Marsz

W listopadzie 1975 roku, z inicjatywy marokańskiego rządu odbyła się pokojowa demonstracja, w geście poparcia dla zgłaszanych przez Maroko roszczeń do Sachary Zachodniej. Na wezwanie króla Hassana II w marszu wzięło udział blisko 300 tysięcy Marokańczyków.

Z okazji 45 rocznicy tego wydarzenia Król Mohammed VI wygłosił przemówienie do narodu marokańskiego, w którym podkreślił, że Zielony Marsz był unikalnym przykładem mobilizacji, dyscypliny i dążenia do tego, co sprawiedliwe.

Poprzez pokojowy marsz, który umożliwił naszemu krajowi odzyskanie jego południowych prowincji, Marokańczycy udowodnili światu swoją zdolność do stawiania czoła wyzwaniom i tworzenia historii. Zielony Marsz nie był jedynie przełomem w urzeczywistnianiu naszej integralności terytorialnej. Jest trwającym procesem, w ramach którego potwierdzamy marokańskość Sahary na arenie międzynarodowej. Uroczystość ta staje się również siłą napędową wzrostu gospodarczego na poziomie regionalnym i kontynentalnym – zaznaczył monarcha.

Sahara Zachodnia to dziś jedyne miejsce na świecie, które prawo międzynarodowe definiuje jako terytorium o statusie nieuregulowanym. Rok 2020 wydaje się być przełomowym w dla szansy uznania przez kraje afrykańskie marokańskiej tożsamości Sahary Zachodniej, przy coraz większym wsparciu społeczności międzynarodowej.

Król Mohammed IV zapewnił, że Maroko podtrzymuje stanowisko wobec Sahary Zachodniej i potwierdza chęć współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych, w celu wypracowania ostatecznego rozwiązania, opartego na inicjatywie autonomicznej.

Odnosząc się do aktualnej, napiętej sytuacji na granicy z Mauretanią, wyraził zdecydowany sprzeciw wobec praktyk skutkujących zakłóceniem swobodnego przepływu ruchu między Marokiem a Mauretanią.

Monarcha zwrócił też uwagę, że nadszedł czas, aby wykorzystać ogromny potencjał morski tego regionu, jako uzupełnienie projektów realizowanych w południowych prowincjach.

Maroko zakończyło w tym roku wyznaczanie swoich granic morskich oraz zgodnie z prawem międzynarodowym, włączyło je do swojego ustawodawstwa. Ponadto Maroko zobowiązało się do pozostania w dialogu ze swoim sąsiadem, Hiszpanią w sprawie ewentualnego nakładania się wód terytorialnych.

Mohammed IV zapewnił, że nadal będzie pracować na rzecz rozwoju gospodarki morskiej w tych prowincjach. Maroko zamierza inwestować na obszarach morskich, czy to w odniesieniu do odsalania wody morskiej, czy też energii odnawialnej, wykorzystując w tym celu generatory turbin wiatrowych i energię pływów morskich, jednocześnie rozwijając sektor rybołówstwa.

Swoje przemówienie zakończył wezwaniem obywateli Maroka do pielęgnowania wartości leżących u podstaw Zielonego Marszu.

foto: Pies Pustyni (www.piespustyni.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *